Teemantpatarei annab toidet kindlalt ja kaua
Teemant on väärt materjal. Inglise teadlased on leidnud uudse võimaluse seda ülikõva materjali veelgi väärindada.
Tom Scott ja ta kolleegid Bristoli Ülikoolist on valmis saanud teemandist patarei, mis võib voolu anda tuhandeid aastaid.
Patarei sisemine jõuallikas on süsiniku isotoop 14, mille aeglane radioaktiivne lagunemine annabki tasast energiat pikka-pikka aega.
Seade töötab üsna samal põhimõttel kui päikesepatarei ainult, et kui päikesepatarei püüab kinni talle väljastpoolt peale langevaid valguseosakesi ehk footoneid ja muundab nende energia elektrienergiaks, siis teemantpatarei püüab kinni ta enda sees süsinik-14 aatomite radioaktiivsel lagunemisel tekkivad kiired elektronid ja muundab elektrienergiaks nende energia.
Rakendusi võib kauamängivale teemantpatareile leida näiteks meditsiinivallast, kus kuuldeaparaat, silmaimplantaat või südamestimulaator saab vooluallika, mida ei pea patsiendi meelehärmiks alailma vahetama.
Teemantpatareid sobiksid kasutada ka mitmesugustes äärmuslikes oludes — kuumas ja külmas, kõrgel rõhul ja vaakumis, maa peal, vee all ja kosmoses, kus nad peaksid eeskujulikult vastu.
Neid saaks rakendada ka aktiivsetes raadiosagedustuvastusmärgistes, mis aitaksid kõikvõimalikke esemeid ja olendeid, mille külge neid pannakse, hõlpsasti tuvastada ja seirata, kui vaja, siis kümneid aastaid järjest.
Radioaktiivsus, mis patareid toidab, on nii nõrk, et inimesele ohtu ei kujuta. Aga ka vool, mida patarei annab, on päris nõrk nii, et elektriautot ega elektrilennukit sellega kindlasti liikuma ei pane.
Scotti ja ta kaaslaste saavutusest annab teada Bristoli Ülikool.