Andromeeda täht muutus mustaks auguks ilma supernoovana plahvatamata
Kui suur täht, mis on Päikesest kaheksa või rohkem korda suurem, on ära põlenud, siis plahvatab ta enamasti supernoovana, mis on nii ere, et ta kõrval võib kahvatuda kogu ülejäänud galaktika. Järele jääb sest plahvatusest kas must auk või neutrontäht.
Nüüd on aga astronoomid märganud, kuidas meie naabergalaktikas Andromeedas on üks massiivne täht lihtsalt mustaks auguks muundunud, jättes plahvatuse etapi täiesti vahele.
Astronoomid märkasid aastal 2014, kuidas täht nimega M31-2014-DS1 ühtäkki keskmistel infrapunase lainepikkustel helenes. Heledus püsis seejärel tuhatkond päeva ühtlane, järgmise tuhatkonna päeva jooksul aga tuhmus täht kõvasti.
Kui astronoomid aastal 2023 tähte uuesti vaadata üritasid, ei olnud ei nähtavas ega infrapunakiirguses enam midagi näha.
Kishalay De Ameerika Ühendriikidest Cambridge'ist Massachusettsi Tehnikainstituudist ja ta kolleegid kirjutavad võrguvaramusse arXiv riputatud eelretsenseerimata artiklis, et täht oli algselt olnud arvatavasti umbes 20 Päikese massine. Kui kogu ta vesinikkütus oli ära kulunud, oli tast järel umbes 6,7 Päikese massi.
Tähe asukohta ümbritseb hiljuti tekkinud tolmupilv, aga mingit plahvatuse jälgegi kuskil ei ole. Arvatavasti tähe sees mingi plahvatus siiski toimus, aga tähe keskpunkti poole langenud aine varjutas selle. Supernoova plahvatuses saab plahvatus langevast ainest hõlpsasti jagu.
Niisugust asjade käiku, nagu nüüd nähti, nimetavad astronoomid supernoova nurjumiseks. Tegu on seni väga harva nähtud nähtusega.
Praegu on kindlalt teada veel ainult üks supernoova nurjumine, aastaist 2009 kuni 2015, mil galaktikas NGC 6946 pandi tähele ühe tähe helenemist ja seejärgset tumenemist kuni pildilt kadumiseni välja.
Hiljutise 27 lähigalaktika ülevaate andmeid tõlgendades on väidetud, et tervelt 20–30 protsenti hiigelsuurtest tähtedest võib elupäevad lõpetada nurjunud supernoovana. Kuid see on vaid loov tõlgendus ja kindlaid juhtumeid on tänaseks teada siiski vaid kaks.
Pildil on kunstnik kujutanud tähe muundumist mustaks auguks ilma supernoovana plahvatamata.