Vasakukäelistel sulgpalluritel on oma eelis

Foto: Siim Semiskar / ERR SPORT

Vasakukäelistel tuleb meie pigem paremakäeliste jaoks kujundatud elukeskkonnas sageli taluda väikesi ebamugavusi, kuid nüüd selgub, et on üks spordiala, milles vasakukäelistel mängijatel on paremakäeliste ees isegi väike eelis. See spordiala on sulgpall.

Prantsuse füüsik Eric Collet salvestas ja analüüsis videoid sellest, kuidas kolm vasakukäelist ja kolm paremakäelist inimest sulgpalli mängisid.

Ta pani tähele, et teatavat laadi löökide puhul on erikäeliste mängijate liigutused selgelt erisugused.

Paremakäeliste mängijate löögist hakkab sulgpall veelgi kiiremini vastukella pöörlema, vasakukäeliste mängijate löögist muutub sulgpalli pöörlemissuund aga hoopis pärikellaliseks. Sellest on mängus aga kasu.

Sulgpallisõbrad olid ka varem märganud, et sedasorti löök kipub vasakukäelistel tõhusamalt välja tulema. Nüüd on ka teada, miks.

Rennes'i Ülikoolis töötav Collet kirjutab võrguvaramus arXiv, et seletus peitub sulgpalli ehituses.

Elukutseliste mängijate pallis on tavaliselt 16 sulge, mis tavaliselt üksteist servapidi osaliselt katavad. Kattumine loob asümmeetria, mille tulemusel pöörleb sulgpall lennuteel loomusunnil vastukella.

Kuigi suutlikkus sulgpalli loomuomast pöörlemissuunda muuta annab vasakukäelistele mõnikord selge eelise, ei paista mängustatistika siiski näitavat, et vasakukäelised võidaksid professionaalide sulgpallikohtumisi sagedamini kui paremakäelised. Võib-olla siis on paremakäelistel ikkagi muudes sulgpallimängu aspektides ka omi eeliseid.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: