Silmade värv on lindudel tähtis suhtlusvahend
Silmi võib ju olla siniseid ja merekarvagi, aga lindudel leidub silmateratoone veel laiemas valikus kui inimestel: linnud ei näita eredaid värve mitte ainult suliskattes, vaid tihtipeale ka vikerkestas.
Pruunpelikani silmad on näiteks sinised, isasel mõrsjapardil punased, emasel mõrsjapardil pruunid, noorel kaljukotkal oranžid, täiskasvanud kaljukotkal kollased, smaragdtuvil lausa lillakadki.
Ameerika teadlased eesotsas Eamon Corbettiga Baton Rouge'is asuvast Louisiana Osariigiülikoolist analüüsisid nüüd läbi enam kui 250 varem avaldatud teadustööd lindude silmavärvi kohta, püüdes paremini aru saada, miks on linnusilmamaailm nõnda värviküllaselt kirev.
Analüüsi põhjal jõuavad nad ajakirjas Internantional Journal of Avian Science järeldusele, et silmavärvi on lindudel vaja peamiselt kommunikatsiooni otstarbel.
Näiteks ilmneb, et nii paradiisilind kui ka erakpingviin meelitavad oma kollaste silmadega endale partnereid ja saavutavad ilusate silmade abiga paremat sigimisedu.
Silmavärvil võib olla ka hoiatusfunktsioon. Näiteks näitas üks katse, et kui linnule panna pessa eredat värvi silmadega haki pilt, siis ei julge ta hästi pessa minna, aga tumedasilmsema haki pildi puhul selliseid kõhklusi ei tekkinud.
Silmavärvi kommunikatsioonihüpoteesi kõrvale on varem välja pakutud ka ideed, et silma õige värvus aitab linnul paremini toidupalakesi märgata, kuid selles suures ülevaateuuringus see seletus erilist tuge ei leidnud.
Linnusilmavärviuuringutel on tegelikult ees lai tööväli, sest uurida tasub näiteks seoseid elupaigaga või näiteks parasiitide või mikrobioomi mõju värvierksusele.
Selle juures võiks teadlastele palju abi olla muu hulgas ka loodusfotograafide tehtud ülesvõtetest.