Kapimaa rannalt leiti iidne maojälg
Mao tee liival võib jätta jälje, mis püsib kümneid tuhandeid aastaid.
Teadlased on avastanud Lõuna-Aafrikast fossiilistunud joonjälje, mille on nende väitel jätnud tõenäoliselt 83 000 kuni 93 000 aastat tagasi madu nimega lärmakas aafrikarästik (Bitis arietans).
Avastus on seda huvitavam, et tegu olla esimese maapinnale jäetud fossiilistunud maojäljega, mis üleüldse kindlalt teada on. Senised teated on teadlaste sõnul olnud küsitava väärtusega ja üliharvad.
Teadlased leidsid jälje Kapimaa rannikult, sadakond kilomeetrit Kaplinnast kagus, otse mererannalt paari-kolmemeetrise läbimõõduga ristkülikuliselt lahtiselt kivilahmakalt, mis on rannikupanga küljest alla kukkunud.

Avastajatel vedas, sest nagu peatselt selgus, kipub see kivilahmakas tihtilugu vetikaid täis kasvama, või siis katavad tõusuveed ta paksult liivaga, nii et jälgi pole nähagi.
Põneval kombel on natuke aega pärast rästiku kulgu tema jäetud jäljejoonest põiki üle kõndinud pühvel ja jätnud maha ka oma jäljed.
Lärmakaid aafrikarästikuid roomab Kapimaal ringi tänase päevani; nende hammustus on hirmus ohtlik.
Kehaehituselt on nad suhteliselt raskepärased, paksu nahaga, umbes meetri pikkused, ja liiguvad enamasti otse ja sirgjooneliselt, vahest vaid vaevumärgatavalt külgsuunas lainetledes. Just sellisele kirjeldusele vastava olendi jälg ongi ka kivil näha.
Varem tuvastatud maojälgede vähesus, et mitte öelda pigem puudumine, võib tuleneda asjaolust, et erinevalt nelja- või kahejalgsete loomade-lindude jälgedest ei tarvitse asjatundlik teadlanegi maojälge jäljena ära tunda, sest ta on kujult nii lihtne.
Ka võib põhjuseks olla, et madudele ei meeldi turvalisuskaalutlustel eriti avatud liiva- või mudaväljadel roomata, eelistades siuelda rohu vahel.
Kapimaa rannakivilahmakalt leitud lärmaka aafrikarästiku mitmekümne tuhande aasta vanust roomamisjälge kirjeldavad jäljefossiilidele pühendatud teadusajakirjas Ichnos Charles Helm Lõuna-Aafrika Vabariigis Gqeberhas, endises Port Elizabethis asuvast Nelson Mandela Ülikoolist ja ta kolleegid.