Nutiklaasil on kolmesugust läbipaistvust
Ajal, mil masinad ja materjalid lähevad üha nutikamaks, ei ole palju imestada, et mõne nutika linna nutikas majas läheb nutikamaks ka aken.
Juba päris pikka aega on olemas olnud aknaklaasid, mille võib üheainsa nutika nupuvajutusega teha läbipaistmatuks, ja siis, kui soovi on, jälle läbipaistvaks tagasi.
Suurem osa selliseid klaase võibki olla just täpselt kahes olekus — paistab läbi või ei paista läbi.
Nüüd on Ameerika teadlased välja mõelnud aknaklaasimaterjali, millel on mitte ainult kaks, vaid lausa kolm läbipaistvusolekut.
See materjal võib esiteks paista läbi nagu tavaline klaas. Teiseks võib ta blokeerida infrapunakiirgust ja aidata sel moel kuumal suvepäeval tuba jaheda hoida. Ja kolmandaks võib ta muutuda toonitud aknaklaasiks, mis tumeneb, kuid säilitab võimaluse õue vaadata.
Seni on enam kui kahe läbipaistvusolekuga akende jaoks olnud vaja pigem mitut materjali kombineerida, nüüd leitud materjal saab ülesandega üksi hakkama.
Tähtis aine uues materjalis on tavaline vesi. Uudsed omadused tekkisid just siis, kui teadlased lisasid volframtrioksiidi molekulile vee molekuli, saades tulemuseks volframtrioksiidi hüdraadi.
Volframi oksiide on muutlike omadustega klaasides ammugi kasutatud, sest nad on tavaliselt läbipaistvad, aga elektrisignaali ja liitiumioonide kohalolekul muutuvad läbipaistmatuks.
Uus materjal, see vett sisaldav, on eriline selle poolest, et nõrgema mõjutuse korral hakkab ta rohkem neelama ainult infrapunakiirgust, tugevama mõjutuse korral aga ka nähtavat valgust.
Jenelle Fortunato Raleigh's asuvast Põhja-Carolina Osariigiülikoolist ja ta kaasautorid avaldavad ajakirjas ACS Photonics lootust, et uudne kolmeolekuline aknamaterjal avab uusi võimalusi nutiakende tootjatele ja kiirendab uute toodete väljatöötamist.
Nad söandavad loota sedagi, et nende töö inspireerib vee ja hüdraatide materjalimuutvate omaduste uurimist muiski valdkonnis peale klaasiteaduse, miks mitte näiteks energiasalvestite tehnoloogias.