Avastatud aine aitab astronautide luid hoida

Foto: NASA/Wikimedia Commons

Kosmoses on tore lennata, aga paraku käib see lõbu pisut tervisele; muu hulgas hakkavad kaaluta olekus hõrenema luud. Ameerika teadlased on nüüd leidnud kosmilise luuhõrenemise vastu rohtu.

Chia Soo Los Angelese California Ülikoolist ja ta kolleegid tegid katseid hiirtega. Nad manustasid neile närilistele ainet nimega NELL-1, mille osa neist oli varem Massachusettsis Cambridge'is Forsythi Instituudis avastanud.

NELL-1 on seniseis katseis osutunud luu arengul ja luu tiheduse säilitamisel väga oluliseks. Samuti on selgunud, et NELL-1 aitab kahju saanud luud ja kõhre taastada. Selleks aga, et aine oma algsel kujul tegusalt toimiks, tuleks seda astronautidele iga mõne tunni tagant süstida.

Uurimisrühma liikmetel on õnneks korda läinud aine molekuli lagunemist kolm korda aeglustada, samas toimet tõhustada. Sel moel muundatud NELL-1 teadlased nüüd hiirte peal järele proovisidki.

Katseid tegid Rahvusvahelise Kosmosejaama pardal Ameerika astronaudid Peggy Whitson ja Jack Fisher.

Pooled hiired said kosmoses veeta tervelt üheksa nädalat, pooled toodi juba nelja ja poole nädala pärast Maale tagasi. Lisaks veetis sama palju hiiri sama pikad ajavahemikud Maa peal, aga mitte ka lihtsalt niisama, vaid Kennedy Kosmosekeskuses.

Mõnedele hiirtele igast neist rühmast süstiti NELL-1, mõnedele mitte. Kõigil uuritud toimeainega süstitud hiirtel, olgu kosmoses või Maal, hoogustus luuloome. Mingeid negatiivseid kõrvalnähte teadlased hiirtel seejuures ei täheldanud.

Nii söandavadki Soo ja kaasautorid ajakirjas npj Microgravity kirjutada, et kui ka inimkatsed sama edukalt mööduvad, siis võib ainest nimega NELL-1 astronautidele luuhõrenemise ärahoius tulevikus palju kasu olla.

Luukoe kadu on pikaajalistel kosmoselendudel ikka suur mure olnud. Väga nõrga gravitatsiooni tingimustes kiireneb see füsioloogiline nähtus maapealsete oludega võrreldes 12 korda. Maa-lähedasel orbiidil tiirutavatel astronautidel väheneb luumass kuni ühe protsendi kuus. Nii suureneb aga märgatavalt luumurruoht.

Praegu tõrjuvad astronaudid luuhõrenemist jõuharjutusi tehes. Uudse luutugevdusaine kasutuselevõtt võimaldaks neil trenniaega lühendada ja tegeleda rohkem otsest kasu toova tööga.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: