Väiksem särginumber teeb jalgpalluri saledamaks

Foto: Jhonatan Saavedra Perales / Unsplash

Õige rõivavalik aitab soovi korral saledam välja paista. Näiteks annavad sellesuunalise efekti vertikaalsed triibud.

Nüüd on Ameerika teadlased avastanud uue nipi, mis sobib eelkõige jalgpalluritele ja muudele palluritele, kellel on särgi peal number.

Tuleb välja, et kui see number on väike, siis tajuvad inimesed särgi kandjat saledamana.

Ladan Shams ja ta kolleegid Los Angelese California Ülikoolist näitasid katseisikutele arvuti abiga joonistatud jalgpallurite pilte ja palusid neil kaaluosutit nihutades näidata, kui saledaks või kui pisut täidlasemapoolseks nad pildil kujutatud väljamõeldud isikut pidasid.

Nii lihtsasti see üllatav tulemus selguski: väiksem särginumber tegi palluri katseisiku silmis saledamaks.

Shams ja kaasautorid tõdevad ajakirjas Plos One, et inimese kehamõõtude taju võib seega sõltuda tajuja ajus toimuvast arvulisest kognitsioonist.

Nende oletusel on ilming tingitud asjaolust, et inimesed on teadvustamatu statistikatöötluse tulemusel tabanud ära seaduspära, et väiksemate mõõtmete ja väiksema kehamassiga seonduvad ka väiksemad arvud ja väiksemaid arve tähistavad numbrid, ja kasutavad seda seaduspära siis teadvustamata kujul ja pisut ebaloogilisel moel ära seoste loomisel seal, kus see tingimata õigustatud ei ole.

Aga meie teiega, keda huvitab, teame nüüd seda uut nippi.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: