Loodusdokk äratab taimehuvi

Foto: Lauren Mancke / Unsplash

Maailma rohkearvulistest taimeliikidest on mitmedki hävimisohus, kuid paljud inimesed hoolivad taimede käekäigust vähem kui loomade omast.

Nüüd annab Iirimaal tehtud värske teadusuuring taimedele ja taimesõpradele uut lootust: selgub, et loodusteemalised dokumentaalfilmid tõstavad inimeste huvi ka taimede maailma vastu.

Dublini Ülikoolikolledži teadlased eesotsas Joanna Kacprzykiga tuvastasid loodusdokkide taimeteadlikkust tõstva toime, kui jälgisid inimeste kollektiivset käitumist üleilmses arvutivõrgus.

Möödunud aastal näitas BBC televisoon Ühendkuningriigis viieosalist dokumentaalsarja "The Green Planet" ehk "Roheline planeet", kus jutustajaks oli tuntud loodusetutvustaja Sir David Attenborough. Sarja näitas läinud kevadel ka ETV.

Filmisari käsitles maakera taimerikkust, keskendudes järgemööda taimede elule vihmametsades, veekogudes, parasvöötme aladel, kõrbetes ja linnades, tuues seejuures esile ka suuri keskkonnamuresid nagu monokultuurikasvatus ja metsatustamine. Ühendkuningriigis kogus minisari viis miljonit vaatajat.

Iiri teadlased kogusid sarja eetrisoleku eel, ajal ja järel andmeid brittide internetikäitumise kohta. Nad vaatasid järele, kui palju olid inimesed otsinud Google'ist ja Wikipediast infot sarjas ja selle osades näidatud taimede kohta.

Ilmnes, et "Roheline planeet" mõjutas inimeste otsinguhuvi märgatavalt. Sarjaga seotud otsisõnadest, mille kasutusstatistikat teadlased vaatlesid, oli 28 protsendil märgata populaarsuse tõusu Google'i otsingute seas ja 31 protsendil Wikipedia otsingute seas.

Teadlased panid ka tähele, et mida pikemalt filmis mõnel taimel peatuti, seda tõenäolisem oli ka selle taime nime otsingute arvu kasv internetis.

Taimeliigi teadvustamisest ei saa veel kindlalt järeldada, et inimene võtab ka selle kaitsmise südameasjaks, kuid teadlased söandavad teatavat sellesuunalist tendentsi siiski eeldada.

Otsingusõnade põhjal võib aimu saada, millised taimed on inimestes kõige enam huvi äratanud, ja just neile saab üles ehitada ka huvi ärgitamise taimede kaitsmise vastu üldisemalt.

Teadlased kirjutavad oma uuringust ajakirjas Annals of Botany.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: