Toitumis- ja trennikava aitab rasvmaksa vastu
Ameerika toitumisteadlased on välja selgitanud, et söömise ajutisest piiramisest ja suuremast füüsilisest aktiivsusest võib abi olla mittealkohoolse rasvmaksa vastu.
Mittealkohoolne rasvmaks ehk hepatosteatoos on kõige levinum maksahaigus. Seda iseloomustab rasva kuhjumine maksa hoolimata sellest, et inimene ei liialda alkoholiga.
Haigusel ei ole märgatavaid sümptomeid, mistõttu inimesed põevad seda tihti enese teadmata. Kui aga rasvmaks jääb ravimata, võib välja kujuneda mõni raskem haigus nagu maksatsirroos või maksapuudulikkus.
Krista Varady ja ta kolleegid Chicagost Illinois' Ülikoolist kutsusid uuringule 80 hepatosteatoosi põdejat. Katseisikud jaotati nelja rühma.
Üks rühm pandi järgima niinimetatud ülepäevapaastu ehk toitumiskava, mille puhul nad tarbisid toiduga ühel päeval vaid 500 kilokalorit või vähem, teisel päeval aga sõid piiramatult, ja niimoodi järgemööda kolm kuud.
Teisel rühmal nõuti viiel päeval nädalas täita aeroobse treeningu kava, kolmas rühm täitis nii toitumis- kui ka treeninguprogrammi ja neljas jäi kontrollrühmaks.
Kolme kuu pärast selgus, et neil katseisikuil, kes olid nii ülepäevapaastu pidanud kui ka trenni teinud, oli maksatervis tublisti paranenud. Vähenenud oli ka kehakaal ja vööümbermõõt, suurenenud insuliinitundlikkus.
Neil katseisikuil, kes olid ainult toitumist piiranud või ainult trenni teinud, oli ka paranemist märgata, aga vähem.
Et katses kasutati ainult ühesugust toitumiskava, siis ei saa selle põhjal otsustada, kas ülepäevapaast on tõhusam kui mõned muud võimalikud režiimid.
Varady ja kaasautorid mainivad, et mingeid tõsisemaid vahejuhtumeid katseisikutel katse ajal ei esinenud, kogu ettevõtmine toimus muidugi teadlaste valvsa pilgu all.
Autorid söandavad tõdeda, et nende toitumuslik-treeninguline programm võiks seega pakkuda rasvmaksaravi võimalust neile patsientidele, kes soovivad vältida ülemäärast ravimitarvitust.
Kirjas on katsetulemused ajakirjas Cell Metabolism.