Helsingi koeri kimbutab salapärane koonu paistetus

Koerte park Lauttasaares
Koerte park Lauttasaares Autor/allikas: Maarja Merivoo-Parro

Soome pealinn on rajatud saarte peale. Ühel neist on mitu kohalikku koera tänavu talvel kannatanud koonu paistetuse all. Haigusnähtude põhjustaja pole teada, vahendab Helsingin Sanomat.

Eestlastelegi tuttava Läänesadama kõrval asub Lauttasaari, mille elanike mure oma neljajalgsete pärast on jõudnud põhjanaabrite leheveergudele. Helsingin Sanomatele rääkis oma loo mitu koeraomanikku, kelle hoolealuste näod pärast jalutuskäike tursuma hakkasid. 

Ühe hinnangul meenutasid sümptomid reaktsiooni rästiku hammustusele või herilase nõelamisele. Et aga väljas on külm ja hanged, siis võib need põhjustajad välistada.

Teise koera omanik Kaisa Veteläinen rääkis Novaatorile, et paar nädalat tagasi hakkas tema Hasse pärast õhtust jalutuskäiku silmi kratsima. Lähemal vaatlusel ilmnes, et karvase kaaslase nägu on hakanud paiste minema ning protsess tundus üha hoogu võtvat.

Ühiselt mindi loomade valvekliinikusse, kus koerale süstiti antihistamiine ja kortisooni ning lasti poole öö pealt kodusele ravile. Järgmisel päeval hakkas paistetus taas hullenema, ent uus ravimidoos pakkus leevendust. Sellest alates on elu kulgenud vanas rütmis.

Lauttasaare koer Sisu. Autor/allikas: Maarja Merivoo-Parro

Loomaarstid on oma kommentaarides ettevaatlikud ega rutta asja suure kella külge panema. Mürgistusest tõenäolisemaks peetakse allergilist reaktsiooni. Selle allikat on nende väheste juhtumite puhul võimatu välja tuua. Pole välistatud, et turse all kannatanud koerad võivad olla õues jalutades midagi omaniku teadmata sisse söönud. 

Neljapäeval Lauttasaarel kohatud koeraomanike sõnul on piirkonnas aeg-ajalt esinenud probleeme sellega, et koerte teele jäävad inimeste toidujäätmed. Säärasest kohtumisest võib tõusta paksu pahandust.

Lõuna eel oma harjumuspäraselt jalutuskäigult tabatud seeniorkoer Sisu (fotol) pidi poolteist kuud tagasi ette võtma erakorralise käigu loomakliinikusse. Ta oli rohelalt leidnud loomakondi ja seda kohe närima asunud. Enne kui perenaine jaole sai, oli kont õnnetult suhu kinni jäänud. "Ta on uudishimulik ja alati valmis kõike sööma. Õnneks said arstid kondi kätte ja kõik on hästi, aga eks see jalutuskäik läks mulle kalliks maksma," meenutab Sisu omanik.

Läbi helistatud Tallinna loomakliinikutes koonu turse juhtumite sagenemist märgatud pole. Küll aga tasub ka siinsetel koerajalutajatel oma lemmikuil silma peal hoida. Pealtnäha süütu posti või põõsa nuusutamise varjus võib karvane kaaslane üht-teist ka maitsta või põske pista. See ei pruugi aga tema tervisele kasuks tulla.

Toimetaja: Maarja Merivoo-Parro

Allikas: Helsingin Sanomat

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: