Kuldkala tähe juurest leiti juba teine Maa moodi planeet

Foto: NASA / JPL-Caltech / Robert Hurt

Kosmoseteleskoobi TESS kaudu taevast seiravad astronoomid on ühe tähe juurest avastanud juba teise Maa-suuruse planeedi, mis asub ka niinimetatud elukõlblikus vööndis. Kas neist kummalgi elu ka on, on muidugi iseküsimus.

Viimati teada saadud planeet on Maast ainult natuke väiksem ja tõenäoliselt kivise pinnaga.

Planeet on nimeks saanud TOI 700 e, mis viitab, et tema tähe TOI 700 juurest on varem tuvastatud juba kolm planeeti, b, c ja d.

Neist ka planeet d tiirutab elukõlblikkusvööndis ja on samuti tõenäoliselt kivipindne, olles meie maakerast omakorda pisut suurem.

Planeedi d avastamisest andsid teadlased teada juba aastal 2020, kuid selleks, et saada kinnitust ka planeedi e olemasolule, tuli teadlastel ära oodata kosmoseteleskoobi uuemad vaatlusandmed.

Nüüd on ootamine oodatud ja Ameerika Ühendriikide kosmoseameti teadlane Emily Gilbert, kes planeedi avastamiseni viinud andmeanalüüsi juhtis, andis tulemustest teada Seattle'is Ameerika Astronoomiaühingu konverentsil, peagi ilmuvad need ka ajakirjas The Astrophysical Journal Letters.

TOI 700 on väike jahe kääbustäht lõunataevas Kuldkala tähtkujus, meist umbes saja valgusaasta kaugusel.

Kosmoseteleskoop TESS uurib taevalaotust sektorite kaupa, iga sektorit ligi kuu aega. Pikk vaatlusaeg annab võimaluse saada paremaid andmeid tähtede ajutise kerge tumenemise kohta, mis juhtub nendega siis, kui mõni nende planeet siit poolt vaadates nende eest läbi liigub.

TOI 700 suhteliselt eriline planeedisüsteem oma kahe Maa-tüüpi planeediga elukõlblikus vööndis pakub teadlastele päris suurt huvi, mistõttu nad jälgivad seda nii maiste kui ka taevaste teleskoopidega hoolikalt edasi.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: