Tubakataim võib ka kokaiini valmistada

Foto: Charles Andres / Wikimedia Commons

Kokaiini saamiseks ei pea tingimata kokapõõsast kasvatama. Võib kasvatada ka näiteks tubakataime, sest Hiina teadlased on leidnud võimaluse panna tubakataim kokaiini tootma.

Sheng-Xiong Huang Hiina Teaduste Akadeemia Kunmingi botaanikainstituudist ja ta kolleegid otsisid võimalusi kokaiini tootmiseks meditsiinilisel otstarbel.

Nad tuvastasid algatuseks kaks ensüümi, mis tegelevad kokapõõsas kokaiini eelaine MPOA kokaiiniks muundamisega.

Nende ensüümide mitteteadmine oli olnud viimane suurem teadmistelünk kokapõõsas toimuva kokaiini sünteesiprotsessi tundmisel.

Seejärel kohendasid Huang ja ta kaaslased tubaka perekonda kuuluva taime Nicotiana benthamiana genoomi, nii et see taim asus tootma nii neid ensüüme kui ka kokaiini ennast.

Taime kuivatatud lehtedest said teadlased kätte küll umbes 25 korda vähem saadust lehemassi kohta kui kokapõõsa lehtedest, kuid läbimurre oli piisav, et pääseda sellega teadusajakirja Journal of the American Chemical Society veergudele.

Korralikku tootmist sellise saagikusega siiski käima ei pane ning Huang ja ta kolleegid peavad plaani seada kokaiini tootev biosünteesirada sisse mõnes kiirema kasvuga olendis nagu bakter või pärm.

Teadlased on kokaiini tootmise lihtsustamise võimalusi otsinud juba sada aastat, sest tavapärane tootmine on väga töömahukas. Asi on jäänud aga just keeruka biokeemia taha, millesse Huang ja kolleegid nüüd lõpuks selguse tõid.

Kokaiini või sellele lähedasi aineid on meditsiinis kasutatud kohaliku tuimasti või valuvaigistina.

Kokaiini kasvatamine, levitamine ja tarvitamine kommertslikul ja meelelahutuslikul eesmärgil jääb endiselt ebaseaduslikuks.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: