Euroopa imetajarikkus on viimaseil aastatuhandeil kasvanud

Foto: Juho Luomala / Unsplash

Euroopa imetajate elurikkus on tänapäeval mõneski mõttes suurem kui hilisel kiviajal. Briti teadlased, kes on kõrvutanud arheoloogilist materjali ja praegust olukorda, väidavad, et 8000 aastat tagasi elas Euroopas imetajaliike vähem kui meie ajal.

Jack Hatfield ja ta kolleegid Inglismaalt Yorki Ülikoolist kirjutavad ajakirjas Global Change Biology, et viimaste aastakümnete saavutused asurkondade taastamise, aga ka võõrliikide sisse toomise alal on paljudes Euroopa piirkondades imetajarikkust suurendanud, ehkki teisal on see elupaikade kao tõttu ja muil põhjusil kahanenud.

Autorid kasutavad elurikkuse analüüsil mõisteid fülogeneetiline ja funktsionaalne mitmekesisus.

Fülogeneetiline mitmekesisus osutab, kui kaugelt on mõne piirkonna liigid omavahel suguluses; kui liigid asuvad enamjaolt evolutsioonipuu lähedastel harudel, siis on fülogeneetiline mitmekesisus väike, kui nad esindavad kaugemaid harusid, on fülogeneetiline mitmekesisus suur.

Funktsionaalne mitmekesisus aga näitab, kui mitmekesine on liikide eluviis piirkonnas: kui erisugused on nende toitumisallikad, aktiivsusajad, liikumisviisid ja nii edasi.

Hatfieldi ja ta kaaslaste sõnul on fülogeneetiline ehk suguluslik mitmekesisus kasvanud viimaseil aastatuhandeil 33 Euroopa piirkonnas ja kahanenud 12 piirkonnas, seega enamikus paigus kasvanud.

Funktsionaalne ehk eluviisiline mitmekesisus on kasvanud 20 ja kahanenud 25 piirkonnas, seega enamikus paigus kahanenud.

Üldkokkuvõttes on autorite sõnul aga imetajate elurikkus selgelt kasvanud 41 piirkonnas, selgelt kahanenud ainult ühes.

Teadlased ei võtnud tulemuse konstrueerimisel arvesse imetajate isendilist arvukust liikide piires, vaid ainult liikide arvu, lisaks ka sugulust ja elulaadi.

Samas pakub tulemus nende väitel tulevikulootust. Suurem osa Euroopa omaaegseist imetajaliikidest on tänaseni alles ja kui elurikkuse kaitsele ja taastamisele edaspidigi piisavalt tähelepanu pöörata, siis läheb olukord ikka pigem paremaks.

Teisalt manitsevad teadlased hoiduma laiendamast optimismi muudele maailmajagudele, sest väljaspool Euroopat on mitmel pool käsil imetajate elupaikade kiire hävitamine.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: