Masinnägev laser hävitab kahjurputukaid ökosõbralikult
Kahjurputukad võivad teha kõvasti kahju, kuid nende vastu suunatud mürkained ei tarvitse samuti keskkonnale ja inimeselegi ohutud olla.
Nüüd on teadlased välja töötanud ökoloogiliselt puhta tehnika, mis putukaid hävitab, kuid mürki ei erita.
Ildar Rakhmatulin Šotimaalt Edinburghist Heriot-Watti Ülikoolist ning ta kolleegid Inglis- ja Prantsusmaalt on konstrueerinud aparaadi, mis tuvastab putuka masinnägemise meetodil ja suunab siis ta pihta laserkiire.
Putukal on seepeale sussid püsti, aga protseduuri vahetu ökoloogiline jalajälg on nullilähedane. Sekkumine on individuaalne, sõjandusterminit laenates isegi kirurgiline.
Rakhmatulin ja ta kolleegid häälestasid oma katseseadme sihtima ja tabama prussakaid (Blattella germanica). Need on parajalt suured putukad, kes on nuhtluseks paljudes maailma majapidamistes ja levitavad muuhulgas ka allergiat tekitavaid aineid.
Mitmeid seadistusi läbi proovinuna sedastavad teadlased ajakirjas Oriental Insects, et 1,6 vatise võimsusega laser tapab prussaka 1,2 meetri kauguselt umbes sekundiga.
Seade suutis prussakaid sihikul hoida, ehkki need jooksid keskmise kiirusega 1,3 meetrit sekundis ehk 4,7 kilomeetrit tunnis.
Teadlaste hinnangul võiks selline kahjuritevastane seadeldis hakata tarbijale maksma umbes 30 eurot.
Eluruumides seda arvatavasti siiski kasutama hakata ei saa, sest laserkiir võib ka inimestele ohtlikuks osutuda, eriti kui satub silma. Põllumajandus- ja toidutööstusettevõtetes võiks see aga käiku minna küll.