Muusikaharjutused parandavad vanemaealiste lühiajalist nägemismälu
Kes pillimängu tublisti harjutab, saab pillimängu alal meistriks. Nüüd selgub Ameerikas tehtud teadusuuringust, et muusikalist laadi harjutused võivad tulla kasuks ka muusikaga otseselt mitte seotud valdkondades.
Theodore Zanto San Francisco California Ülikoolist ja ta kolleegid lasid vabatahtlikel vanemaealistel katseisikutel, kellest keegi ei olnud muusik, harjutada kaheksa nädala jooksul tahvelarvutimängu.
Mõned katseisikud said ülesandeks õppida hästi mängima mängu nimega Rhythmicity, mida oli aidanud välja töötada kunagise rokkbändi Greatful Dead trummar Mickey Hart ja kus nad pidid visuaalse juhenduse toel esitama rütme virtuaalsel trummil.
Teised katseisikud said mängida mängu, mis ei olnud muusikaline, vaid keeleline ja kus tuli leida õigeid sõnu. Harjutada tuli mõlemal juhul 20 minutit päevas, viis päeva nädalas.
Kaheksa nädala pärast selgus, et rütmimängu mänginud katseisikutel oli paranenud lühimälu: nad suutsid inimeste nägusid neli protsenti paremini meelde jätta kui enne. Elektroentsefalograaf näitas, et ka ajupiirkond, mis tegeleb visuaalse lühimäluga, oli neil inimestel pärast mängu harjutamist aktiivsem.
Sõnamängu mänginutel lühimälu märgatavalt paranenud ei olnud, samuti ei olnud neil suurenenud asjakohane ajuaktiivsus.
Rütmimängu kasu tulenes teadlaste arvates sellest, et seal tuli väga keskendunult suunata tähelepanu visuaalsetele rütmijuhistele, et neid lühikeseks ajaks paremini meelde jätta.
Katse näitab, et just muusikaga tegelemisest võib vanemaealistel inimestel olla lühimälu tugevdamisel märgatavat kasu, vähemalt nägude meeles pidamises, aga tõenäoliselt ka mujal. Katseisikute vanus oli 60–79 eluaastat.
Teadlased kirjutavad uuringust Ameerika Ühendriikide teadusakadeemia toimetistes.