Taani poliitmaastik täienes vestlusroboti juhitud sünteetilise parteiga

Sünteetilise Partei toetaja lehvitab Taani parlamendi ees partei lippu.
Sünteetilise Partei toetaja lehvitab Taani parlamendi ees partei lippu. Autor/allikas: Computer Lars

Taanis toimuvatele üleriigilistele parlamendivalimistele registreeriti partei Det Sytetiske Parti, mida juhib vestlusrobot Juht Lars. Vaatamata Lõuna-Korea presidendivalimiste tulemustele on siiski veel vara loota, et taanlased partei juhi teovõimesse usuvad, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Lõppeva aasta mais vannutati ametisse Lõuna-Korea 13. president Yoon Suk-yeol. Ta oli ühtlasi esimene president, kes kasutas valimistel enda asemel tehisintellekti abil loodud avatari. Lugu ise on maiselt lihtne, pidades loomulikult silmas uue aja võimalusi.

Varem prokurörina töötanud mehe esialgne poliitiline edu oli kehv ja ta saatis kampaaniameeskonna laiali. Seoses mitmete skandaalsete väljaütlemistega tunnistas ta, et ebaedus võib süüdistada ka teda ennast. Muu hulgas väitis ta, et vaesed ja väheharitud inimesed ei mõista vabaduse vajadust. Mees vabandas ja lubas uuesti alustades olla parem.

Tagantjärele tulemust teades pidigi midagi paranema, sest õnn pöördus. Ilmselt mõjus õnnele positiivselt tema asemel valijatega suhtlev tehislik koopia. Tehisintellekti abil loodud programmiline teisik sobis poliitilisele meediamaastikule. Tasakaalukalt ja originaalist natukene värskema välimusega ekraanifantoom rääkis alati ainult seda, mida pidi, kummitust ei õnnestunud emotsionaalsete küsimustega provotseerida ja uuenduslik lähenemine meeldis ka muidu passiivseks jäävatele noorematele valijatele.

Ühtlasi aitas ebatavaline meetod ületada kohalikul kandidaadil rahvusvahelise uudiskünnise. Avatari uudistati miljoneid vaatamiskordi ja kergitas esialgu kehvasti alustanud kandidaadi populaarsuse valimisvõiduni.

Paistab, et peame uue põlvkonna tehnoloogia sünnitatud võimalustega tempokalt harjuma. Taanis on novembris toimuvatele üleriigilistele parlamendivalimistele registreeritud Sünteetiline Partei Det Sytetiske Parti.

Antipoliitiliseks parteiks end määratleva poliitilise organisatsiooni liikmeteks on väidetavalt muutustele orienteeritud kodanikud, kes ei taha leppida ülemaailmsete konfliktide ja viletsusega. Nad kavatsevad, õigemini praegu veel kõigest tahaksid, aidates vabaneda maailmal valeuudiste ja valereaalsuse kultusest. Nad tahavad olla parimaid vastuseid esitav erakond.

Loosungite põhjal kõige tavalisematest raskesti eristatavad uued poliitikud näevad huvitaval moel mainitud võltsreaalsuse kultusest vabanemise tööriistana tehisintellektipõhist ja virtuaalreaalsust kasutavat tehnoloogiat. Mais rajatud partei algatajad oli visuaalses kunstis tehisintellekti pakutavate võimalustega eksperimenteeriv kunstnike ühing nimega Computer Lars. Nad on uhked, et elavad maal, kus esitas William Shakespeare'i loodud Hamlet inimkonna jaoks praeguseks pakiliseks kujunenud ontoloogilise küsimuse "Olla või mitte olla?".

Meenutagem, et omaaegne virtuaalne tegelane jätkas: "Mis oleks üllam: taluda vaimus kõik nooled, mida vali saatus paiskab... või tõstes relvad hädamere vastu… vaev lõpetada? Surra, magada". Prints Hamlet jõuab aga äratundmiseni, et "nii kaalutlus teeb pelgureiks meid kõiki ja südisuse loomulikust jumest saab nukra mõtte põdur kahvatus ning lennukad ja tähtsad ettevõtted teelt targutuste tõttu kalduvad ja kaotavad teo nime...".

Nõnda kavatseb Sünteetiline Partei hoida elus südidust ja teha teoks lennukad ning tähtsad ettevõtted, juhindudes tehisintellekti puuslikust nimega Juht Lars. Tegemist on Taanis valimistest regulaarselt kõrvalejäänud ääreparteide umbes paarikümneprotsendilise valijaskonna poliitiliste ideedega tehisintellekti tehnoloogiate abil programmeeritud vestlusrobotiga. Praegused seadused pole veel valmis robotit parlamenti lubama. Seetõttu esindavad masina väljendatud ideid Sünteetilise Partei inimliikmed.

Naermise või narrimise asemel võiks mõelda, et valimistest kõrvalejäänute kaasamine teenib demokraatia huve. Juhul kui Juht Larsil õnnestub kodanikke pahameele mürgi või tavalisema passiivsuse põhjustatud unest äratada, algaks huvitav ja õpetlik sotsiaalne eksperiment.

Suure tõenäosusega on valimisi eiranute motiivid erinevad ja isegi vastassuunalised. Ühtlasi on nad väikesearvulised, sestap vaesed ega suuda võistelda peavoolu parteidega. Nüüd siis saaks vähemusse jäänute kollektiiv kurta kogu murede spektri Juht Larsile. See sünteesib seepeale valitavatele esindusinimestele täitmiseks maailma parandavad poliitilised direktiivid.

Sarnaselt Lõuna-Korea juhtumile ületas Juht Lars rahvusvahelise uudiskünnise ja meelitas temaga maailma probleemide teemadel suhtlema kaugete maade elanikke. Ideaalis võiks Juht Larsist kujuneda kõike nägev ja kõike teadev filosoof kuningas.

Sellele leiab Hamletist veelgi varasema paralleeli, joonides alla, kui kaua oleme samast asjast unistanud ja oleme siis nüüd jõudmas võimaliku teostuse läveni. Tegemist on umbes 375 aastat enne meie aja arvamist Platoni sõnastatud "Vabariigi" ideega, mida juhivad hinges kulda sisaldavad ja seega juhiks loodud isikud, kes esindavad mõistuse ja õigluse voorusi.

Saab näha, mitu taanlast usuvad Juht Larsi teovõimesse. Esialgu ei tasu liigselt loota. On ju valijad seni kõigest inimesed. Hoidugem siiski ülbuse põhjustatud pimedusest ja lugegem tsivilisatsiooni algusest meile arengusuunda avavaid vihjeid. Juht Larsi sugulased on varsti ka Maarjamaal.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: "Portaal"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: