USA kiibiembargo tõotab Hiina IT-sektori ajutiselt põlvili tõugata
Uued piirangud ei luba Hiina ettevõtetel lisaks ameerika oskustöölistele kasutada riigi intellektuaalomandit, kiibitootmiseks vajalikke masinaid ja teenuseid ega komponente. Huawei saatus vihjab, et sammud loobivad Hiina IT-sektorile kaikaid kodarasse pikemat aega, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.
Nädala eest külvati seemneks veel ühele sõjaks. Selles ei testita panda proovile tahumatu vägivallaga kellegi sõjalist ega majanduslikku üleolekut, mille auhinnatud mõttetust tajutakse alles pärast võidukat kaotust. Põgusalt mõeldes võib just seda uut võtta tõeliselt vallutamise väärilisena. Algavas sõjas testitakse, kelle käes on edumeelsed teadmised koos kõrgtehnoloogia ja selle kontrolliga.
Üle-eelmisel reedel allkirjastas USA president Joe Biden kõrgtehnoloogia ekspordi piirangute uue eeskirja. Taoliste dokumentide bürokraatlik vorm võis uudiskanaleid uinutada. Käimasolevad verised sõjad muudavad nähtamatute lahingute suhtes tuimaks. Hoolimata sellest, et uued piirangud võivad tähendada Hiina pooljuhtide tööstuse hävingut.
Arvestades, kui kiiresti peab tänapäeval uuendustega kaasas käima, usutakse, et kõik ekspordipiirangute alla kuuluvad Hiina kõige edumeelsema põlvkonna kiipe valmistavad ettevõtted on määratud hukule.
Seni oli Hiina tehnoloogiasektori pead vaid pügatud. Nüüd ilmselt asuti pead maha võtma. Vaevalt, et seda tehakse riivatu tervitusena täpselt nädal hiljem alanud kommunistliku partei kongressile. Midagi pidi vahepeal juhtuma. Võimalusi on palju ja las tulevik annab aru. Praegu on huvitavam jälgida, mis juhtus ja juhtub.
USA administratsioon sundis praktiliselt üle öö kõigil Hiinas töötavatel ameeriklastel valima töölt lahkumise või vangistuse ja kodakondsuse kaotamise vahel. Seepeale lahkusid Hiinas pooljuhtide tootmistööstuses töötanud Ameerika juhid ja insenerid silmapilkselt ametist, halvates praktiliselt üleöö ettevõtete tootmise. Peale ameeriklastele käskis koheselt hiinlaste heaks töötamise lõpetada maailma kõige tähtsam pooljuhtide tootmisliine valmistav Hollandi ettevõte ASML.
Eelmisel nädalal hakkas üksteise järel kogunema teateid kiipe tootvate Hiina ettevõtete töö häirumisest või peatumisest. Lisaks võtmekohtadel töötavate võõramaalaste lahkumisele ei luba uued piirangud kasutada sealsetel kõrgtehnoloogia ettevõtetel USA päritolu intellektuaalomandit, tootmisprotsessides vajalikke töövahendeid ja teenuseid ega komponente.
Peale selle, et ettevõtetele on ära lõigatud juurdepääs suure jõudlusega uue põlvkonna kiipidele ja tehnoloogiale, rünnatakse sanktsioonidega ka Hiina võimalust asuda võrreldavat tehnoloogiat ise tootma. Praeguse seisu ja tulevaste võimalike täiendavate meetmete valguses arvatakse, et Hiinas kulub iseseisva tootmise saavutamiseks väga-väga kaua aega.
Tulevikku aitab ette näha umbes kolme aasta eest sanktsioneeritud Huawei olukord. Firma juhtkond kuulutas suvel välja ellujäämisrežiimi, peatades keerukad ja riskantsed projektid, vähendas teadus- ja arendustegevust ning loobus vähese kasumilootusega ettevõtetest. Firma otsib neile keelatud kiipide jaoks alternatiivseid allikaid. Üks endistest juhtidest asus rajama kodumaist kiipide tootmise ettevõtet, lootes alustada tootmisega 2025. aastal.
Lisaks veel õhku joonistatud kavadele pole nüüd enam kindel, kas sellelgi alustaval ettevõttel õnnestub saada välismaistelt tarnijatelt kiibivalmistusseadmeid. Arvatakse, et USA õppis Huawei kogemusest sanktsioneerimise tõhusust ja asus nüüd halvama kogu riigi kõrgtehnoloogia sektorit.
Hiina on maailmas juhtivaid tehisintellekti arendajaid ja rakendajaid. Sellest võib jääda mulje tegelikkusest edumeelsemast tehnoloogiasektorist. Päris maailmas tegutsetakse suuresti USA firmades loodud ja toodetud raudvara peal. Praegu hinnataksegi, et näiteks tehisintellekti sektorile kõrgtehnoloogilisi kiipe valmistav Nvidia kaotab Hiina turu sulgemisega vähemalt 400 miljon dollarit. Hiina on väga suur klient ja ka ettevõtluskeskkond, sh USA IT-firmadele.
Sanktsioonide alla ei kuulu vanema põlvkonna tehnoloogiatele põhinev ettevõtlus. Nüüd jääb oodata, kuidas ja kas Hiina pool võimaldab ameeriklastele seal äri ajada. Taolised tagasilöögid peaks olema kaasatud sanktsioonide koostajate arvestustesse. Sellest peaks omakorda järeldama, et kavandatud kiibisõjas peetakse võitu ohverduste vääriliseks. Samas ilmselt teadmata, mis see võit endas kujutab?
Leidub arvamusi, et maailm on kogu aeg sõjajalal ja rahu on vaid periood, kui tehakse kõvasti tööd eelmise ja järgmise sõja kulude tasategemiseks.
Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa
Allikas: "Portaal"