Euroopa noorteadlaste konkursil esindab Eestit kolm õpilasteadlast

Euroopa noorteadlaste konkursi avatseremoonia.
Euroopa noorteadlaste konkursi avatseremoonia. Autor/allikas: EUCYS

Euroopa noorteadlaste konkursil (EUCYS) astuvad sel nädalal võistlustulle Kulla Saatmäe, Emma Lotta Lõhmus ja Taissija Rychkova. Õpilasteadlased võtsid oma uurimistöödes luubi alla Laulatu puisniidu, skisofreenia ja kirjandusteostes esineva üksinduse.

Emma Lotta Lõhmus (19) õppis uurimistöö kirjutamise ajal Gustav Adolfi Gümnaasiumis. Täpsemalt analüüsis ta, mis liiki üksindust esineb Milan Kundera romaanis "Olemise talumatu kergus", Bohumil Hrabali lühiromaanis "Liiga vali üksindus" ja Mati Undi romaanis "Sügisball".

Selgus, et kõigis teostes leidus nelja liiki üksindust: pealesurutud, vabatahtlikku, eksistentsiaalset ja füüsilist. Need avaldusid teoseid läbivates filosoofilistes ideedes, tegelaste omavahelistes suhetes, minapiltides, mõttemaailmades ja ruumis.

Lõhmust juhendas Dagmar Hallmägi.

Kulla Saatmäe (18) õpib (Pärnu Koidula Gümnaasiumis. Oma töö raames kirjeldas ta Laelatu puisniidu 2020. aastal taastatud ala taimkatet ja selle muutumist. Tähelepanekutest sai järeldada, et taastatud puisniidu liigirikkus võiks kasvada aja jooksul äärmiselt suureks. Selleks tuleks aga niidu järjepideva niitmisega jätkata ja reguleerida ka puude ja põõsaste tihedust.

Saatmäge juhendasid Signe Miglai ja Elle Roosaluste.

Taissija Rychkova (18) õppis uurimistöö kirjutamise ajal Narva Pähklimäe Gümnaasiumis. Rychkova lahkas oma õpilasuurimuses bioinformaatika meetodite abil pärilikkuse rolli skisofreenia arengus, keskendudes eelnevalt tuvastatud kandidaatgeenidele. Ühtlasi üritas ta neid siduda bioloogiliste protsesside kombinatsiooniga, mis selgitaks haiguse erinevaid ilminguid . Tööst nähtus, et juba olemasolevates biomeditsiinilistes andmebaasides leiduvat infot saab kasutada skisofreenia geneetilise analüüsi alusena.

Rychkovat juhendas Jelena Tsõvareva.

Euroopa noorteadlaste konkurss toimub sel aastal 33. korda. Võistluse võitjad kuulutatakse välja Leidenis 17. septembril.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: