Galerii: kirdetuul sundis mere Eesti rannikult taganema

Viimastel päevadel on mitmetele Novaatori lugejatele silma jäänud ebaharilikult madal meretase. Tallinna Tehnikaülikooli meresüsteemide instituudi juhi Rivo Uiboupini sõnul taganeb Eestis meri sedavõrd kaugele paar korda aastas.

Veemassid lükkas Eesti rannikult minema alates 6. septembrist puhunud kirde-, ida- ja põhjatuuled. "Kõige kriitilisemal ajal mõni päev tagasi oli meretase Rohukülas ja saartel 40 sentimeetrit alla nullväärtuse. See pole iseenesest midagi ekstreemset – Eestis esinevad sellised veetasemed paar korda aastas. Samas suurusjärgus oli see aprillis ja eelmise aasta septembris," märkis Uiboupin.

Lääne-Eestis on laevaliikluse jaoks kriitiline tase 75 sentimeetrit alla nullväärtuse, millest alates peavad hakkama ettevõtted tõsisemalt mõtlema, palju nad autosid ja inimesi laevale lasevad. "Tavaliselt ületatakse uudiskünnis siis, kui see praamiliiklust häirima hakkab. Praegu on olnud meretase madal aga võib-olla tavapärasest veidi pikemalt. Nii on jõudnud hakata inimesed seda märkama ja pildistama," oletas vanemteadur.

Lähipäevil peaks hakkama veetase tõusma. "Vähemalt näitavad prognoosmudelid, et tuulesuunad on muutumas, mille tõttu muutub omakorda hoovuste režiim ja veetase," lisas Uiboupin.

Jooksvalt saab jälgida meretaset meretaseme infosüsteemist.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: