Natuke sinist õhtuvalgust ei tarvitsegi und väga härida
Nõuanderubriikides on tihtilugu jagatud soovitust, et parema une tagamiseks tuleks õhtutundidel vältida eredat, eriti just sinise alatooniga valgust.
Sellist valgust kipuvad kiirgama raali- ja nuhvliekraanid, eriti kui neil on sinised toonid öörežiimi nupust maha keeramata.
Nüüd aga väidavad Šveitsi ja Briti teadlased oma uuringule toetudes, et natuke eredat ja sinist valgust enne magamaminekut ei tarvitse unele teab mis halba tehagi.
Christine Blume Baseli Ülikoolist ja ta kolleegid kutsusid unelaborisse 29 vabatahtlikku katseisikut, 15 naist ja 14 meest vanuses 18–30 eluaastat.
Katseisikud ööbisid laboris kahel ööl, nädalase vahega, ja mõlemal korral lasti neil tunni aja jooksul, algusega kaks tundi enne voodisse minekut olla kindla lainepikkuselise koostisega valguse käes. Ühel juhul sisaldas see valgus rohkesti siniseid toone, teisel juhul oli sinist vähe.
Enne ja pärast und võtsid teadlased katseisikutelt süljeproovi, et määrata unehormooni melatoniini tase organismis.
Selgus, et sinisemale valgusele eksponeerituse korral oli melatoniini tase inimestel keskmiselt 14 protsenti madalam kui mittesinisemat valgust saanuna. Samas ei öelnud inimesed, et sinise valguse seansi järel oleks nende unekvaliteet kehvem olnud.
Siit järeldavadki teadlased, et õhtune ereda ja sinise valguse käes olek, vähemalt kui see on ajaliselt piiratud, ei mõjutagi tingimata und. Melatoniini võib kehas küll vähem olla, kuid une headust kujundavad mitmed muudki tegurid peale melatoniini.
Tuleb aga tõdeda, et teised, varem tehtud uuringud on sinivalguse und häirivale toimele ikkagi osutanud. Küllap jääb siin teadlastele uurimist edaspidisekski.
Oma praegusest uuringust ja selle tulemustest annavad Blume ja kaasautorid teada ajakirjas Sleep.