Päristuumsuse tekkes võisid osaleda ka viirused

Foto: Texase Ülikool

Viiruste võimaliku tähtsa rolli kohta päristuumsete olendite tekkel on saadud uusi asitõendeid. Teadlased on tuvastanud viirusi, mis on nakatanud just sedasorti eeltuumseid olendeid, kellesugustest päristuumsed arvatakse põlvnevat.

Päristuumsed on kõik olendid, keda enda ümber palja silmaga näha võime, nagu meritähed või eukalüptid, ja keda kõiki iseloomustab asjaolu, et nende rakkude sees on tuum, milles paikneb suurem osa nende geeniainest.

Eeltuumsetel olenditel, kes kõik on üherakulised, nagu bakterid ja arhed, on geeniaine rakus niiöelda lahtiselt.

Päristuumsed olendid ehk eukarüoodid on tõenäoliselt tekkinud arhedest, kelle sisse on asunud sümbiootiliselt elama bakterid; neist bakteritest on tänaseks saanud mitokondrid ja kloroplastid.

Ian Rambo ja ta kolleegid Ameerika Ühendriikidest Austinist Texase Ülikoolist on nüüd uurinud Asgardi ülemhõimkonda kuuluvate arhede genoome.

Just nimelt Asgardi arhed arvatakse olevat see arherühm, kellest päristuumsed tublisti üle miljardi aasta tagasi tekkisid. Asgardi arhesid elab aga ka esialgsel, eeltuumsel kujul tänase päevani.

Rambo ja ta kaaslased eraldasid Asgardi arhede geenimaterjali süvamerest võetud proovidest. Materjali said nad kätte tükkidena, millest seadsid siis tervikgenoomid kokku.

Genoomidest õnnestus leida juppe, mis paistavad pärinevat arhesid nakatanud viirustelt. Viirustel on mõnikord komme jätta enda DNA-d peremeesorganismi genoomi.

Asgardi arhesid nakatanud viirusi teadlased nüüd ajakirjas Nature Microbiology jõudumööda kirjeldavadki. Tulemus väärib tähelepanu, sest varem ei ole Asgardi arhesid nakatavate viiruste kohta midagi nii täpset avaldatud.

Autorite sõnul on neil viirustel peale eeltuumseid olendeid nakatavate viiruste omaduste ka mõningaid päristuumseid olendeid nakatavate viiruste omadusi.

Selline omaduste hübriidsus on aga tähtis asjaolu, mis loob eel- ja päristuumsete olendite maailma ja viiruste maailma vahele eripärase kolmikpunkti, ja kõlab seetõttu hästi kokku elavaid arutelusid äratanud hüpoteesiga, et ka viirused osalesid päristuumsete olendite tekkeloos.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: