Loote õlgade kasv aeglustub sünni ajaks
Loote rangluu kasv aeglustub mõni kuu enne sündi, et hiljem varajases lapsepõlves taas kiireneda. Niisuguse nähtuse on tuvastanud rühm Jaapani, Šveitsi ja Belgia teadlasi, eesotsas Naoki Moromotoga Kyoto Ülikoolist.
Nähtuse tagapõhjaks on arvatavasti asjaolu, et inimese sünnitusteed on suhteliselt kitsad, mistõttu liiga laiaõlgne laps teeks sünnituse raskemaks. Teisalt tulevad inimesele edasises elus laiad õlad kasuks, sest need aitavad seistes ja liikudes paremini tasakaalu hoida, asju kõvemini ja kaugemale visata ning võib-olla ka tõhusamalt hingata.
Rangluu kasvu aeglustumine enne sündi ja kompenseeriv kiirenemine pärast sündi tundub olevat kompromiss, mis on inimese evolutsioonis nende kahte tähtsa asjaolu pingeväljast kujunenud.
Morimoto ja ta kolleegid uurisid röntgenipiltide pealt nii inimeste, šimpansite kui ka jaapani makaakide rangluude kasvamist. Nad kirjutavad Ameerika Ühendriikide teadusakadeemia toimetistes, et šimpansite rangluud kasvasid nii enne kui ka pärast sündi üsna ühtlases tempos. Makaakidel kasvasid rangluud enne sündi ühtlaselt, kuid sünni järel kasv aeglustus.
Inimlootel hakkas rangluude kasv seevastu umbes kaks kuud enne sündi aeglustuma. Esimese viie eluaasta jooksul aga kiirenes taas.
Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa