Neptuunil tõmbus ootamatult külmaks
Neptuunil, Päikesesüsteemi kaugeimal planeedil on läinud ootamatult külmaks.
Suure kauguse tõttu Päikesest oli seal muidugi külm juba ennegi, kuid viimase paarikümne aastaga on Neptuuni stratosfääri temperatuur teadlaste mõõtmiste põhjal langenud keskmiselt tervelt kaheksa Celsiuse kraadi.
Michael Roman Inglismaalt Leicesteri Ülikoolist ja ta kolleegid analüüsisid maailma tippteleskoopidega aastail 2003 kuni 2020 kogutud andmeid Neptuuni infrapunakiirguse kohta.
Teleskoopide mõõteandmed seati kokku ligi sajast pildist koosnevaks sarjaks, mis iseloomustab plandeedi temperatuurijaotuse muutumist ajas.
Neptuunil kulub üheks tiiruks ümber Päikese 165 aastat. Vaatlustulemused hõlmavad seega ainult väikese osa Neptuuni aastast, ajajärgu, mil planeedi lõunapoolkeral on algamas suvi.
Neptuuni telje kallutatuse tõttu on praegu Maalt rohkem näha just planeedi lõunapoolkera. Seepärast oleks olnud oodata, et mõõtmised näitaksid pigem temperatuuri tõusu kui langust.
Huvitaval kombel aga on üldise temperatuurilanguse taustal just mõõteperioodi viimasel kahel-kolmel aastal stratosfääri temperatuur otse Neptuuni lõunapooluse kohal järsult tõusnud. Mitmes laiuskraadivööndis on mõõtmiste aja jooksul ette tulnud ka ajutisi kohalikke temperatuuritõuse ja -langusi.
Roman ja kaasautorid peavad ajakirjas The Planetary Science Journal tõenäoliseks, et nende täheldatud üleüldine jahenemine on peamiselt tingitud atmosfääri keemilise koostise muutustest, koostis sõltub aga saabuva päikesevalguse hulgast.
Suurem selgus võib hakata saabuma juba sel aastal, mil äsja orbiidile jõudnud James Webbi kosmoseteleskoop suunab Neptuunile oma moodsa infrapunamõõturi.
Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa