EL-is sai heakskiidu esimene tehisintellektil põhinev radioloog
Järjekordse nutika meditsiiniseadme lisandumise sündmus paistab esialgu triviaalne. Erinevalt varasematest seadmetest on masin nimega ChestLink aga täielikult autonoomne ega vaja diagnoosi panemisel radioloogi järelvalvet, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.
Kuuendal sajandil enne meie ajaarvamise algust elanud Hiina filosoof Laozi märkis, et kui sa ei muuda suunda, jõuad sinna, kuhu oled teel. Vahest tõdeb keegi selle peale, et kõik on ju siis korras. Vaata, et sina suunda ei muuda! Seda võib pidada lihtsaks tõlgenduseks. Selle taustal võiks jääda häirima küsimus, miks taoismi kehastus taolise triviaalsuse peale energiat kulutas.
Vahest peidab lihtsates sõnades õpetus sügavamat mõtet, et tee lõpeb kõigi jaoks sama moodi, ebaõnnestumisega. Järelikult tasub aeg-ajalt kaaluda suunamuutusi. Juurde võib lisada värskema mõttena Winston Churchilli öeldu, et täiustamine tähendab muutumist ning täiuslikkus tähendab sageli muutumist.
Klassikute poole sunnib pöörduma julguse puudus, kui teema puudutab tugeva traditsiooniga valdkonda tabavaid uuenduste vihmapiisku. Valdkonnaks on tervishoid ja arstiamet. Viimane ei ole kadumas ega ebaõnnestumas, vaid muutumas. Eeldatav probleem on kahetine. Osaliselt välisel sunnil ollakse reflektoorselt ja reaktiivselt muutuste vastu, samas kui traditsioonid vihjavad, et kõik on olnud olukorraga enam-vähem rahul. Seetõttu kahtlevad muutustes nii arst kui ka patsient, kuigi klassikud soovitavad muutusi.
Kevade algusega lisandus kaks näidet traditsioonide kivi urgitsevatest vihmapiiskadest. Euroopa Liidus sai tervise-, ohutus- ja keskkonnakaitsestandarditele vastavust kinnitava CE-märgise tehisintellektil põhinev rindkere röntgenpildi analüüsi tööriist. Järjekordse nutika meditsiiniseadme lisandumise sündmus paistab esialgu triviaalne.
Kui vaid poleks lisamärkust, et masin nimega ChestLink on täielikult autonoomne ega vaja radioloogi järelvalvet. Kliinilise tööriista loonud firma Oxipit märgib, et uus masin läbis erinevates keskustes rohkem kui poole miljoni röntgenipildiga testkatsed. Seadme tundlikkus probleemsete artefaktide tuvastamisel oli 99 protsenti ja see ei teinud ühtegi kliinilist kaalu omavat viga.
Firma kirjeldab seadme kasutuselevõtu skeemi järgmiselt. Esmalt tuleks uut tööriista võrrelda kasutuses olevate pildianalüüsi programmidega. Sel teel kujuneb kasutajas usaldus uue ja eeldatavalt töökindlama laehnduse suhtes. Seejärel tuleb tööriista kasutada mõnda aega arstide järelvalve all. Lõpuks saadetakse seadeldis iseseisvale tööle.
Ettevõte loodab, et esimesed tervishoiuorganisatsioonid asuvad diagnostilist tööriista kasutama juba järgmisel aastal. Meid puudutab antud väljavaade vahest oodatust rohkemgi, sest 2017. aastal loodud Oxipit on Leedu tehnoloogiaettevõte.
Teine värske näide on teisipäeval avaldatud teadusartikkel, milles kirjeldatakse diagnostikalahendust, mis suudab tuvastada suhkruhaiguse eelstaadiumis oleva patsiendi seisundit arstidest kiiremini. Siingi on tegemist tehisintellektil põhineva tööriistaga. Autorid väidavad, et seadme kasutamisega suudetakse vältida kõrge veresuhkru tasemega, insuliini suhtes resistentse teist tüübi diabeedile eelneva seisundi kujunemist reaalseks haiguseks.
Probleem seisneb haiguseele viitavate sümptomite aeglases ja seetõttu halvasti tuvastatavas väljendumises. Haigusega kaasnevad väga ebameeldivad tüsistused alates kõrgenenud vererõhust ja südamehaigustest, insuldi, nägemise kahjustuste ja pimedaks jäämise, neerupuudulikkuse ning amputatsiooniga lõppeda võiva jäsemete kehva verevarustuseni.
Suhkruhaigus on üks niinimetatud tsivilisatsiooni haigustest, mille esinemissagedus kasvab koos toitumisvigade ja vähese kehalise aktiivsusega. Hoiatuste ja üleskutsetega pole selle vastu saadud. Kui varasemalt haigestusid peamiselt kesk- ja vanemaealised inimesed, siis nüüd diagnoositakse seda üha sagedamini ka noorte hulgas. USA-s hinnatakse, et niinimetatud prediabeedi ehk diabeedieelses seisundis on 96 miljonit ameeriklast ehk 38 protsenti rahvastikust. Suhkruhaigus on diagnoositud 37 miljonil ameeriklasel.
Teadlasrühm töötas välja uue meetodi, mis kasutab tehisintellekti diabeedieelsete patsientide automaatseks tuvastamiseks. Tuhandetest patsientidest juhuvalimiga testimiseks valitud juhtumitest korraldatud masina ja inimesest eksperdi võrdluses selgus, et tehisintellekti prognoosi täpsuse ja inimestest spetsialistide vahel pole "peaaegu mingit erinevust".
Need on vaid kaks näidet konservatiivset valdkonda potentsiaalselt muutvatest protsessidest. Vastuseis on loomulik ja põhjendatud. Küsimus on vastuseisu tulemuses ehk otstarbekuses. Tulemuse osas võib teha oletuse, arvestades populatsiooni suuruse ja vanuselise struktuuri muutuste ja tehnoloogiliste teenustega harjumise mõju kultuurile üldisemalt.
Tulevikust tänapäeva tagasi vaadates võib muutumatuse hoidmine tunduda veana. Meenutades veel kord Churchilli, täiustamine tähendab muutumist; täiuslikkus tähendab sageli muutumist.
Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa
Allikas: "Portaal"