Ukraina sõda võtab vene suunamudijatelt elatusallika
Venemaa suunamudijad nõuavad riigis keelustatud Metalt ehk Facebooki ja Instagrami emaettevõttelt saamata jäänud tulude kompenseerimiseks miljard dollarit. Tarkus ei tule ilma valuta, järeldab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.
Aprill algas naljapäevaga, misläbi võinuks pidada järgnevat juhtumit naljatuseks. Samas öeldakse, et nali pole alati mõeldud naermiseks, vaid hoopiski mõtlemiseks. Märtsi viimasel päeval levis teade, et Venemaa suunamudijatel on olemas esindusnõukogu ja viimane pöördus antud volituste põhjal Meta poole sooviga saada miljard dollarit kahjutasu. Nõutakse tulevikus saamata jäävat tulu, mille suhtes on neil õigustatud ootused.
Kontrollisin kalendrit uuesti. Tegu pole esimese aprilli looga. Venemaa ajaleht Vedomosti avaldas teate päev varem. Seega pole vaja naerda, vaid mõelda. Tuleb välja, et Venemaal tegutseb parlamentaarse föderatsiooninõukogu juures Blogijate Nõukogu. Teine asjaolu on juba suhteliselt vana uudis.
Esmalt tunnistati Venemaal Meta äärmuslikuks organisatsiooniks ja ettevõtte tegevus riigis keelati ära. Mõni päev hiljem keelas Venemaa kohus firma pakutavate Facebooki ja Instagrami tegevuse riigi territooriumil. Moskva kohtu otsuses märgitakse, et venelaste seas laialdaselt kasutusel olnud Facebook ja Instagram teostasid äärmuslikke tegevusi. Teenused kujundasid alternatiivset reaalsust, milles sütitati venelaste vastast viha. Lisaks olevat Meta kui organisatsiooni tegevus suunatud Venemaa ja selle relvajõudude vastu.
Teisalt märkis kohtule süüdistuse ettekandnud prokurör, et Meta toodete kasutamist Venemaa eraisikute ja juriidiliste isikute poolt ei tohiks käsitleda äärmuslikes tegevustes osalemisena. Sellega anti mõista, et riigi alamatele ei esitata süüdistust, kui nad püüavad virtuaalse privaatvõrgu teenuste abil riigis kehtestatud keelust mööda minnes Facebooki või Instagrami teenuseid kasutada.
Samas ei keelustatud WhatsApp-i, sest julgeolekuamet pidas seda Meta toodet suhtlusvahendiks, mitte teabeallikaks. Lahtiseks jäi aga reklaamiteenuse saatus.
Reklaam on sotsiaalmeedia äriplaanis keskne väärtusega kauplemise mehhanism ja selles liiguvad suured rahad. Rahale ei meeldi määramatus. Kohtuprotsesside meeleolus hirmutas võimalik tõlgendus, et Facebookis ja Instagramis reklaame ostvaid vene ja välisettevõtteid hakatakse Venemaa "äärmusliku organisatsiooni rahastamise" seaduse alusel vangi panema. Võimaliku ohtu tõttu peatas Meta Venemaal asuvatele kasutajatele suunatud reklaamide ja Venemaa reklaamijate reklaamide vahendamise.
Facebook ja Instagram olid paljudele sealsetele blogijatele sissetulekuallikas. Venemaal on umbes 67 miljonit Instagrami kasutajat. Päeval, mil teenus blokeeriti, korraldas nimetatud nõukogu Instagrami 60 000 kasutaja seas küsitluse. Selgus, et 70 protsenti vastanutest teenisid keelatud suhtlusvõrgustiku abil raha ja umbes poolte jaoks oli see peamine sissetulekuallikas.
Nüüd jäeti Venemaa kohtu otsusel nad sellest ärist ilma. Oodatava blokaadi eelõhtul võis ekraanidel näha nutvaid ja pahaseid Venemaa suunamudijaid. Riik soovitas neil üle minna kodumaistesse sotsiaalmeedia kanalitesse ja 28. märtsil avatud Instagrami asendajasse nimega Rossgram.
Paistab, et soovitud lahend neid ei rahuldanud. Blogijate Nõukogu asutaja Valeria Rytvina teavitas avalikkust nende nõudmiste osas. Lisaks miljardile dollarile nõutakse Metalt avalikult vabandust Venemaa kodanike ees. Saadavat hüvitist kavatsetakse "kasutada eraisikute ja juriidiliste isikute toetamiseks, kes on kandnud kahju Meta Platforms Inc. ebaseadusliku tegevuse tõttu," seisab pöördumises.
Juhul kui Meta antud küsimise peale hüvitist maksta ei kavatse, on Blogijate Nõukogu volikogul kavas võtta ette kohtutee. Seni pole veel otsustatud, kas pöördutakse Venemaa või Ameerika kohtusse. Sissetuleku kaotanud blogijate ägestunud esindaja mainib sellega seoses Austraalia kaasust.
Sealse loo taust on rahvusvaheliselt tuttavalt pika ajalooga ja käsitleb sotsiaalmeedia ekspluateerivat suhet kohalikku ajakirjandusse. Kasvanud pingete tõttu asus seadusandja looma reeglit, mis sunniks Metat meediaomanikele raha maksma. Firma pakkus vastu, et nad pigem lõpetavad vastava tegevuse. Seda ka tehti.
Uudiste kadumisest sotsiaalmeedias tekkis aga veelgi suurem pahameel ja nüüd ilmselt tajus Meta, et kasutajate tusa võib olla majanduslikult kahjulik. Ettevõte pakkus lahendusena, et eraldavad kolme aasta jooksul lepingute sõlmimiseks meediaettevõtetega miljard dollarit.
Kohtu jaoks on vaja tõendada tekitatud kahju suurust. Kanalist ilmajäänud Venemaa blogijate majanduslikku kahju on keeruline dokumenteerida, eriti kui riigi kohus on teenuse keelustanud. Antud eeldus keeratakse blogijate poolt huvitavasse barankasse väites, et Instagram keelati, sest selles edastati Venemaal keelatud uudiseid sõjast Ukrainas. Seega on tulemuses nemad süüdi. Nende halb käitumine viis nende keelustamiseni, millega põhjustasid Vene blogijatele majanduslikku kahju.
Vene keeles on nähtuse kohta mitu ütlust. Näiteks "Дураков не сеют, не жнут, сами родятся" ehk lolle ei külvata ega lõigata, need sünnivad ise. Kasutada võib ka väljendit "Без муки нет науки" ehk tarkus ei tule ilma valuta. On, mille üle mõtelda.
Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa
Allikas: "Portaal"