Antarktikast leiti legendaarse polaaruurija Shackletoni kadunud laev

Ernest Shackletoni laev Endurance.
Ernest Shackletoni laev Endurance. Autor/allikas: alklands Maritime Heritage Trust / National Geographic

Teadlased leidsid nädalavahetusel ühe kuulsama seni tabamatuks jäänud laevavraki Endurance, mis uppus 107 aastat tagasi, vahendab BBC.

Laev leiti Atlandi ookeani lõunaosast Weddelli mere põhjast. Antarktika maadeavastaja Ernest Shackletoni laev jäi jäässe kinni 1915. aasta veebruaris ja meeskond pidi laevalt põgenema.

Nüüd leidsid teadlased laeva üles ja neil õnnestus seda ka filmida. Videost on näha, et kuigi laev on juba sajandi olnud sügavas vees, on see ühes tükis ja püstiasendis. Laev on hästi säilinud ja näeb suuresti välja selline nagu uppudes. Videole jäid ka väiksemad esemed, näiteks saapad ja keraamilised nõud.

Laevaotsingu juht geograaf John Shears rääkis, et nad on lõpetanud maailma kõige keerulisema laevahuku otsingud. Otsingud olid rasked ja pidevalt tuli võidelda merejää, lumetormide ja miinuskraadidega. Laeva leidmine oli tema sõnul uskumatu saavutus.

Vrakk on oluline esiteks seetõttu, et Shackletoni ekspeditsiooni eesmärk oli ületada esimest korda jalgsi Antarktika manner. See eesmärk jäi aga saavutamata, sest laev Endurance jäi merejäässe kinni. Shackletonil õnnestus oma meeskond ime läbi päästa, kuid selleks pidi iiri-inglise päritolu maadeavastaja ise väikese päästepaadiga üle mäsleva mere saama, et abi kutsuda.

Teisalt on vraki leidmine suur sündmus seepärast, et seda on olnud äärmiselt keeruline leida. Weddelli meri on peaaegu terve aasta kaetud paksu merejääga ja juba arvatava uppumispaigani jõudmine oli piisavalt raske, rääkimata otsingute läbiviimisest. Möödunud kuu jooksul kahanes aga Antarktikat ümbritseva merejää ulatus väikseimaks 1970. aastate algusest saadik. Seega olid tingimused vraki otsimiseks ootamatult soodsad.

Vrakk on rahvusvahelise Antarktika lepingu alusel mälestis ja selle rahu ei tohi mingil moel rikkuda. Seega ei saa ka laeval asuvaid esemeid pinnale tuua.

Teadlased leidsid Endurance'i vraki. Autor/allikas: Esther Horvath

Toimetaja: Sandra Saar

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: