Vihane prantsuse isa röövis vallaelanikelt ööseks interneti

Prantsusmaa side tehnilise järelevalve ameti uurijad leidsid, et Messanges'i vallast kadus südaöö paiku ikka ja jälle mobiilne internet oma last karistava prantsuse isa tõttu, vahendab R2 tehnikakommenataaris Kristjan Port.
Enamikest lastest saavad kunagi lapsevanemad, kuigi enamus ei kujutanud ette elu lapsevanemana. Midagi lisandub hiljem. See saabub maailmast, mida nemad pole elanud. Lapse seisukohast võib seda isegi pidada väljamõeldud maailmaks. Selliseks, milles ei kehti loodusseadused, vaid mingid täiskasvanute ootused, nende ettekujutatud normid ja välja mõeldud kokkulepped.
Mingil hetkel peab toimuma üleminekuprotsess lapsest tema enda vastandiks. Muutus kulgeb märkamatult. Peamised võimalused juhtunu märkamiseks on konfliktid, kuni need kaovad.
Prantsusmaa Messanges'i valla elanikel kadus ikka ja jälle keskööst hommiku kella kolmeni mobiilside ja internetiühendus. Võiks ju arvata, et öösel inimesed magavad ja internetti pole kellelegi vaja. Midagi sellist võinuks mõelda tänased täiskasvanud, kui nemad olid lapsed.
Öösel juhitakse interneti vahendusel lugematuid protsesse, osa ameteid töötavad ööpäevaringselt ja vajavad internetiühendust. Keidub ka unetundidel imikunutust vaevatud värskeid lapsevanemaid, kes tahaks surfata veebimerel ja kusagil mängib teismeline magamise asemel arvutimängu või viibib suhtlusvõrgus. Õigemini mänginuks ja viibinuks, kui vaid side töötanuks.
Leidus üks lapsevanem, kellele taoline lapsepõli õigustatult ei meeldinud. Paraku oli tema vanemlike tööriistade arsenal piiratud. Käskimiste ja keelamiste metoodika toimis ainult tema enda suhtes, sellega enda viha suurendades. Vihast ammutatud energia tõukas tegema kulutusi ja ta ostis mobiilside blokeerimise seadme. Asja, mida kasutatakse mõnes kohas julgeolekukaalutlustel.
Mõnes riigis on mobiilside segajad kasutusel näiteks vanglate juures, et hoida vangistatud isikud seadusega ettenähtud isolatsioonis. Enamikes riikides on avalike huvide kaitsest tulenevalt vastava tehnoloogia kasutamine siiski keelatud. Seega valis omal moel paradoksaalselt antud juhtumiga seotud lapsevanem teismeliste kodureeglite rikkumise peatamiseks riigis kehtiva seaduse rikkumise tee.
Alaealiste internetiside katkes, nagu ka ülejäänud linlastel. Probleem oli suurem, sest side kadus ka naaberlinnast, kuna segaja sekkus ülekandemasti töösse. Side tehnilise järelevalve ameti uurijad tuvastasid probleemi põhjuse ning nüüd ootab vanemat pooleaastane vanglakaristus ja 30 000 euro suurune trahv.
Lool on mitmekihiline moraal. Jättes kõrvale põlvkondade vahelise suhtluse, keskendugem täiskasvanute väljamõeldud maailma rabedusele. Näilise püsivuse kiuste võib see ootamatult kokku kukkuda, hukutades ka selles viibijad.
Loodetavasti aitab mõttele pihta saada teine näide. Innovaatiline tehnoloogiafirma Second Sight ehk "teine nägemine" tootis vaegnägijatele silma võrkkesta-implantaate. Umbes 150 000 dollari eest tehti operatsioon, mille tulemusel varustati patsient spetsiaalsete prillide ja kantava tehnoloogiaga, tänu millele suutsid nad kunstliku nägemisvõimega taastada osa elukvaliteedist.
Nägemisvõime hakkas sõltuma ettevõtte Second Sight tehnilisest toest. Keerukas tehnoloogia võis katki minna, selles esines tehnilisi tõrkeid ja tarkvara vajas täiustamist. Tehnoloogia vahendatud kunstliku nägemise teenusel oli juba 350 kasutajat. Paraku jäi sellest firma toimetulekuks väheks. Hakkasid kostuma muresõnumid, et mõned inimesed on pidanud varuosade ja tehnilise toe puuduse tõttu implantaadi eemaldama, langedes tagasi pimedusse.
Äsja ilmusid uudised, et firma liitub uue ettevõttega ja loobub vanast äriplaanist. Juhtum demonstreerib, kuidas inimeste loodud tehnilises maailmas luuakse midagi kõigile vajalikku. Olgu selleks nägemisvõime, internet või mõni muu teenus. Need pole aga püsivad nagu loodusseadused. Isegi kui inimeste loodud maailmas kehtivad mingid seadused, on need tegelikult vaid kokkulepped. Nähtused, mis sõltuvad tujust, ettekujutustest, poliitikast jne.
Kes soovib, võib mängida järgmise stsenaariumiga. Maailmas edukas ettevõte loob midagi, mis sarnaneb internetile. Tegemist oleks tehnoloogilise platvormiga, mille loodud virtuaalses keskkonnas saaks sarnaselt internetile suhelda ja luua uusi väärtusi. Julgemad tormavad teenust kasutama ja kutsuvad teisigi endaga liituma.
Nagu iga uudse tehnoloogia käivitamisega tehakse omaniku poolt suuri kulutusi, lootuses need pikema aja jooksul kasuks pöörata. Kuna tegemist on suure ettevõttega, hangitakse osa rahast aktsiate vastu. Börsifirma väärtuse kasv meelitab uusi investoreid ja kasvatab väärtpaberi väärtust. Ühtlasi siirdub märgatav osa otsustutest aktsionäridele, kuni inimeste maailmas juhtub sündmus, mis pühib kuue kuuga ettevõtte väärtusest umbes poole.
Äsja veel umbes triljoni dollari väärtusega firmast nimega Facebook/Meta on hetkel alles 565 miljardi dollari ettevõte. Septembrist alanud languse üheks põhjuseks on kavandatud virtuaalmaailma Metaverse'i teenust puudutavate sotsiaalsete ja poliitiliste probleemide rohkus.
Nüüd tekib küsimus, kas näiteks poole varast kaotanud pensionifondid või suuraktsionärid võivad otsustada, et kõik, kes viibivad nimetatud virtuaalmaailmas, võib hukata. Juhul kui see äriplaan läheks mahakandmisele, ei kaitseks virtuaalseid inimesi ükski seadus. ÜRO julgeoleku nõukogu naeraks miljonite tegelaste tapatalgute teemalise pöördumise välja või siis seda ei juhtuks, kui lubada lastel olla öö otsa virtuaalmaailmas.
Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa
Allikas: "Portaal"