Elektriviljelus toob suurema saagi

Foto: Deb Barnes/Unsplash

Oleme kuulnud maheviljelusest, mõnikord isegi vesiviljelusest, kuid Hiina teadlased on avaldanud nüüd põhjapaneva uuringu elektriviljeluse alal.

Küllap tekib mõistetav küsimus, mis see veel olla võiks, aga asi on väga lihtne – taimele tuleb anda elektrit, mispeale kasvab see jõudsamalt ja kannab rohkem vilja. Miks see seda tegema peaks, ei oska keegi seletada. Paljud teadlased kahtlevad, kas see tegelikult üldse võimalik ongi. Uuringuid sellelt alalt on, kuid alati on neis leitud mõni metoodiline viga.

Nüüd aga on Xunjia Li Hiina Teaduste Akadeemiast Pekingi nanoenergia ja nanosüsteemide instituudist koos kolleegidega jõudnud oma uuringuga mainekasse Nature'i kirjastusgruppi kuuluva Nature Food veergudele.

Uuring oli iseenesest lihtne. Teadlased külvasid kasvuhoonesse kaks peenart ühesugust päritolu herneid. Mõlema peenra herneid kasvatasid nad võimalikult ühesugustes tingimustes, välja arvatud see, et ühtede hernetaimede ümber tekitati elektriväli. Kui jõudis kätte saagikoristuse aeg, tuli tõdeda, et elektriherned olid umbes viiendiku võrra saagikamad kui tavalised herned.

Elektrivälja tekitasid teadlased nanotehnoloogilise hõõrdgeneraatori abil, mis sai energiat tuulest ja vihmast. Nii ei pidanud seadet isegi elektrivõrku lülitama. Uuringu autorid märgivad, et nende loodud tehnika saaks kasvõi hommepäev kasutusele võtta, et maailma kasvavat elanikkonda paremini toita. Samas möönavad nad, et skeptilisematel tarbijatel võib tekkida kahtlusi uudsel meetodil kasvatatud toidu terviseohutuse suhtes.

Lisaks närib veel teadlasi küsimus, mis põhimõttel see nähtus ikkagi toimib.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: