Maa-alusel tuhatjalgsel on jalgu rohkemgi kui tuhat
Mitu jalga on tuhatjalgsel? Tuhat on vale vastus. Nimest hoolimata ei olnud kuni viimase ajani teada ühtegi tuhatjalgseliiki, kellel oleks olnud üle 750 jala. Nüüd aga on teadlased teinud märkimisväärse avastuse – leidnud tuhatjalgseliigi, kellel on üle tuhande jala.
Teadlased eesotsas Paul Marekiga Ameerika Ühendriikidest Virginia Polütehnilisest Instituudist ja Osariigiülikoolist avastasid uue liigi ühest Lääne-Austraalia puuraugust 60 meetri sügavuselt maa alt. Auk oli puuritud maavarade otsinguks.
Kui teadlased loomakese jalad üle lugesid, said nad tulemuseks 1306. Ühelgi teisel loomal, kes teadusele teada, ei ole nii palju jalgu.
Uus liik sai nimeks Eumillipes persephone. Nime esimene pool viitab, et tegemist on tõesti kellegagi, kellel on tegelikult ka tuhat või rohkem jalga, sest kreeka keelest pärit eesliide eu tähendab tegelikku või tõelist, ladina mille ja pes on tuhat ja jalg. Persephone oli aga kreeka mütoloogias allmaailma jumalanna.
See tõeline allmaatuhatjalgne on ligi kümme sentimeetrit pikk, kuid ainult ligi millimeeter lai. Koonusekujulise pea küljes on suured tundlad, keha koosneb 330 lülist.
Marek ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas Scientific Reports, et suur hulk kehalülisid ja jalgu aitavad sel tõepoolest ka lülijalgsete hõimkonda kuuluval loomal end kitsastest maa-alustest käigukestest jõulisemalt läbi suruda. Autorid soovitavad selle enam kui tuhandejalgse tuhatjalgse elupaiga kaitse alla võtta.
Teaduse järgmine suur eesmärk võiks aga olla leida nüüd ka mõni täpselt tuhande jalaga tuhatjalgseliik.
Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa