Võimalik planeet tiirleb korraga kolme tähe ümber
Astronoomid teatavad, et on võib-olla avastanud planeedi, mis ei tiirle mitte ainult ühe ega isegi mitte kahe tähe ümber, vaid ühekorraga tervelt kolme tähe ümber.
"Võib-olla" sellepärast, et päris kindlad nad praeguste andmete põhjal veel planeedi olemasolus ei ole. Kui aga kindlus saabub, siis on tegu esimese teada oleva kolme tähe ümber tiirleva planeediga.
Arvatav kolmiktäheplaneet tiirutab Orioni tähtkujus asuvas kolmiktähesüsteemis nimega GW Orionis, meist umbes 1300 valgusaasta kaugusel.
Süsteem koosneb kaksiktähepaarist, mille massikeskme ümber tiirutab mõnevõrra kaugemal kolmas täht, ja selle tähekolmiku massikeskme ümber omakorda ringleb või pigem ellipseerib siis see võimalik planeet.
Jeremy Smallwood Ameerika Ühendriikidest Las Vegase Nevada Ülikoolist ja ta kolleegid tegid vaatlusi Tšiilis Atacama kõrbes asuva võimsa raadioteleskoobikompleksiga ALMA.
Nad uurisid tähelepanelikult tähtede ümber juba varem avastatud tolmurõngaid, mis kujutavad endast olulist planeeditekke eeldust, ja avastasid, et tähekolmikut ümbritsevas tolmurõngas leidub mõistatuslik lai lõhe.
Nad kaalusid mitmeid seletusi, sealhulgas võimalust, et lõhe on tekkinud kolme tähe raskusväljade ühisel toimel. Kuid olles mudeldanud tähesüsteemi arvutil, jõudsid nad järeldusele, et lõhe on tõenäoliselt tolmu sisse rajanud suur Jupiteri moodi planeet.
Planeeti ennast kahjuks näha ei ole, kuid lähikuudel on kavas teha ALMAga veel vaatlusi, mis võivad tuua planeedi olemasolust ka otsesemaid tõendeid.
Oma praegustest tulemustest kirjutavad Smallwood ja kaasautorid Kuningliku Astronoomia Seltsi kuukirjas.
Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa