Taara tõotab tuua külakolgastesse ülikiire interneti

Kiirest internetiühendusest on saanud tänapäeval inimõigus ja majanduskasvu võti, mistõttu läkitatakse selle maapiirkondadesse toomiseks orbiidile isegi satelliite. Google'i värske Taara plaan on aga märksa maalähedasem, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.
Senise kogemuse põhjal kasvab internetis andmeliikluse maht aastas 24 protsenti. Andmete transpordivõimekuse nelja aastaga kahekordistumise eeldus on võrgutehnoloogiate areng. Valdkond on osalejatele piiratud selle keerukuse ja suurte investeeringute tõttu. Ühiskonna toimimiseks olulise väärtusena võiks vajalikku interneti taristut ja teenust arendada riigid. Poliitilismajanduslikel põhjusel jääks riigid selles tööd hätta ja valdkonna arendamise eest hoolitsevad karmile konkurentsile vastupidavad erasektori ettevõtted.
Osa on traditsioonilisemale ja teised innovaatilisemale strateegiale rajatud äriplaanidega. Esimeste hulka võib lugeda kõik viienda põlvkonna mobiilsidele panustajad. 5G-d peetakse kõige olulisemaks järgmise tehnoloogilise hüppe platvormiks, kuna lisaks sidekiirusele võimaldab arendada täiesti uusi tooteid ja teenuseid.
Aastal 1936 üllatas briti matemaatik Alan Turing maailma osutusega, et arvutamisprotsess peidab endas loogikat, mis sobib peale arvudega kalkuleerimise igasuguste andmete töötlemiseks. Tuleb vaid osata asju ja tegevusi näha andmetena. Umbes 85 aastat hiljem ollakse juba harjutud, et kirjutamine on andmetöötlus. Samuti foto ja kino, tervishoid ja põllumajandus, isegi pitsa küpsetamine, kuna sellega saavad hakkama vaid andmeid mõistvad robotid.
Soodsateks 5G investeeringuteks ja poliitikate ärarääkimiseks kirjeldatakse huvipooltele kütkestavaid stsenaariume. E-kirjade ja lühisõnumite kompaktse grammatikaga harjunud kodanik võiks kokteilipeo vestluseks omandada põlvkonna lühendeid nagu "IaaS", mille taga peitub infrastruktuur või taristu kui teenus. Eesmärk on kanda kasutajate maailmas seni surisenud arvutid ja võrguseadmed nähtamatusse internetti, millest ettevõtetele tagatakse teenusena alati piisav arvutuslik võimsus, andmete hoidmine, infoturve jmt teenused.
IaaS on saadaval ja tõhusust otsiv kasutajaskond kasvab iga päevaga. Samasse lühendite perekonda kuuluvad veel PaaS ehk platvorm kui teenus, NaaS ehk andmevõrk kui teenus jne. Kokkuvõtlikult iseloomustab kogu arengusuunda lühend XaaS, milles X-tähistab ingliskeelset sõna "anything" ehk "ükskõik mida". Seega on lähitulevikus oodata, et "ükskõik mis" muudetakse teenuseks. Seda juhul, kui internet töötab.
See toob tagasi internetiühenduse ja kanali läbilaskevõime jätkuva arendusvajaduse juurde innovatsiooniga riskivate äriplaanide näitel. Pole raske oletada, miks Elon Musk saab investoritelt raha mitmekümnest tuhandest satelliidist koosneva teenusvõrgu ja nende taevalaotusesse laialivedamiseks vajaliku raketitehnoloogia arendamiseks.
Investorid näevad potentsiaali internetiside arendamises, kui võimalikult kõik muudetakse andmetöötluse põhiseks. Muski kosmosetranspordifirma SpaceX nime võiks tõlkida "Kosmos-ükskõik milleks".
Google viib ellu sama eesmärki, aga esialgu odavamalt. Esmalt testiti, kas internetti võiks vahendada päikeseenergiat kasutavate taevas liuglevate lennukitega. Projektist loobuti aastal 2017. Järgnes katse stratosfääris hõljuvate heeliumit sisaldavate õhupallidega. Ideed testiti kuni selle aasta jaanuarini, kui sellestki loobuti.
Värskeim katse võib eestimaalastes äratada sümpaatiavõnkeid, sest kannab nime "Projekt Taara". Nimevaliku taust pole veel teada. Seniks võime vähemalt spekulatiivselt pidada "meie omaks".
Tehniline idee on ühest küljest ürgvana. Mitmes riigis leidub kõrgendikke, mida nimetatakse telegraafi-mägedeks. Kõrgendikelt nägi kaugel asuvat teist samal moel semaforidega varustatud kõrgemat punkti Ruuteritena toimisid terava pilguga inimesed. Google'i kaasaegses teostuses asendavad signaale edastavaid ja vastuvõtvaid inimesi laserid.
"Taara" edastas uudisvoogu teate Kongo Vabariigis saavutatud edust. Paarikümne päevaga edastati umbes 20 kilomeetri kaugusel asuvate õhk-õhk ühenduse kaudu üle 700 terabaidi jagu andmeid. Arusaadavamas andmemahumõõdikus suutis laseripõhine optiline ühendus tagada andmevoo, mis oleks võimaldanud samaaegselt tuhandel kliendil vaadata Youtube'i videoid. Loodetavasti äratab side Aafrika kasutajate seas muudki inimlikult nutikat.
Suures pildis on oodata taimkatet meenutava tehisliku maastiku tärkamist erinevate antennide, tornide ja valguse käes helkivate läätsede näol. Pole välistatud, kui keegi asub härdalt neist mõnda paluma ja andidega kostitama, et tema ühendus toimiks teistest paremini. Hakatakse ehk rääkima ka Taara usu tagasitulemisest.
Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa
Allikas: "Portaal"