Põrandal kõndija võib tuba valgustada
Oleks ju tore, kui majapidamist saaks elektrivooluga varustada lihtsalt inimeste enda igapäevast ringiliikumist elektrienergiaks muundades?
Siis ei peaks me iga kilovatttunni eest võib-olla nii palju maksma kui praegu, samas aga iga me pööre oleks iseenesest roheline.
Päris nii head tulevikku teadus praegu veel ei luba, aga sammu selles suunas on astunud rühm peamiselt Šveitsi teadlasi, kes on leidnud võimaluse, kuidas saaksime puitpõrandal käies elektripirni põlema panna.
Elektri tootmiseks tekitavad nad põrandas niinimetatud triboelektrilise efekti. Mõned materjalid koguvad endasse elektrilaengut puhtalt sellest, et puutuvad kokku mõne teise samalaadse materjaliga ja seejärel eralduvad.
Osa elektrone kandub ühelt materjalilt teisele, materjalide vahel tekib elektriline pinge, ja kui see pinge näiteks läbi lambi lahendada, siis saamegi valgust.
Seesugust hõõrdeelektrit tekitavaid materjale saab seada ritta selle järgi, mis millele elektrone loovutab ja mis millelt elektrone võtab. Puit asub iseenesest ses reas suhteliselt keskel, ei anna kergesti elektrone ära ega tõmba neid ka väga juurde.
Kuid Guido Panzarasa Šveitsi Föderaalsest Tehnikakõrgkoolist Zürichis leidis koos kolleegidega, et kui immutada puitu sobivalt valitud ainetega, siis saab selle triboelektrilist käitumist ühes või teises suunas muuta.
Nii said teadlased kahte sorti puitplaatidest ehitada ka põranda, millel käies ja plaate seega korraks teineteise vastu surudes õnnestuski tekitada piisavalt hõõrdeelektrit, et panna põlema mõni leedlamp.
Oma saavutusest kirjutavad teadlased ajakirjas Matter.
Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa