Sotsiaaldarvinistlik hoiak õõnestab liberaaldemokraatlikke väärtusi

Foto: CC BY-NC 2.0/Flickr.com

Sotsiaaldarvinistlikku nägemuse järgi on sotsiaalne maailm lakkamatu ellujäämisvõitlus, milles inimesed konkureerivad piiratud ressursside pärast ja ellu jäävad ainult tugevamad. Värske uuringu tulemused näitavad, et sotsiaaldarviniste iseloomustavad iseloomujooned lähevad vastuollu liberaaldemokraatlikke väärtustega.

Sotsiaaldarvinism sisaldab pessimistlikku vaadet inimloomusele. See väidab, et inimesed on olemuslikult enesekesksed, mis omakorda õigustab küüniliste manipulatsioonide kasutamist. 

Sotsiaaldarvinistliku hoiaku ja inimeste iseloomujoonte seoste uurimiseks korraldasid Varssavis asuva Sotsiaal- ja humanitaarteaduste Ülikooli teadlased neljasammulise uuringu. Igas järgus osales seejuures ligikaudu 620 kuni 850 katsealust.

Selgus, et sotsiaaldarvinismi tõepärasust uskuvaid inimesi iseloomutas domineerimisiha, imetlus võimu ees ja vaenulikkus teiste suhtes. Oma eesmärkide saavutamiseks olid nad valmis minema läbi nii-öelda tulest ja veest, lisaks oli neil madalam enesehinnang.

Teadlased rõhutasidki, et sotsiaaldarvinistid kummardavad ühelt poolt jõudu ja võimu, kuid on teiselt poolt üpris hapra minapildiga. Samuti tuli välja, et sotsiaaldarvinistiku ilmavaatega inimeste lähisuhted olid kantud hirmust ja ebakindlusest.

Uuringu tulemused kinnitavad, et sotsiaaldarvinistide iseloomujooned lähevad vastuollu liberaaldemokraatlike väärtustega ja ei toeta näiteks võrdsusel ja koostööl põhinevat ühiskonda. Ka ei ühildu Darwini õpetusest inspireeritud ühiskonnakäsitlus eesmärgiga suurendada kõikide kodanike heaolu, vähendada vägivalda ja edendada inimõigusi.

Tulevikus loodab uurimisrühm jätkata sotsiaaldarvinistliku meelelaadiga inimeste hoiakute ja iseloomujoonte uurimist.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: