Putukate liigesemääre on sama tõhus kui teflon

Foto: K. Nadein et al./Proc. R. Soc. B/CC BY 4.0

Putukatel on liigeste igapäevaseks hoolduseks kasutusel ülitõhus määrdeaine. Selle on nüüd avastanud Saksa ja Taani teadlased.

Seni ei ole teadlased eriti teadnudki, kuidas meie väikesed kuuejalgsed sõbrad oma jalgade, tundlate ja lõugade liigeseid hõõrdumise eest kaitsevad.

Selgroogsetel loomadel on liigestes liigesevedelik, mis vähendab hõõrdumist ja kaitseb luude pinda kulumise eest. Kuid putukatel luid ei ole, neil on välistoes ehk eksoskelett ja liigesed asuvad seetõttu samuti keha pinnal, õhu käes.

Konstantin Nadein Kielis asuvast Christian-Albrechtsi Ülikoolist ja ta kolleegid uurisid hiid-jahumardika (Zophobas morio) nii-öelda põlveliigest skaneeriva elektronmikroskoobi all.

Nad avastasid, et liigese kohas on kitiinkestas väikesi auke, millest immitseb välja vedelikku. Keemiline analüüs näitas, et vedelik koosneb peamiselt valkudest ja rasvhapetest.

Teadlased uurisid vedeliku omadusi ka katseliselt ja kõrvutasid teiste tuntud määrdeainetega. Selgus, et mardika liigesemääre vähendas hõõrdumist sama tõhusalt kui tuntud tehislik kattematerjal teflon ehk polütetrafluoroetüleen.

Samasuguseid augukesi ja samasugust määrdeainet leidsid teadlased veel mitme mardikaliigi ja ka ühe prussakaliigi liigestel.

Oma uurimistulemustest annavad nad teada Londoni Kuningliku Seltsi toimetistes.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: