Kaugel planeedil võib sähvida virmalisi

Foto: Lucas Marcomini/Unsplash

Eksoplaneedid on eksootilised taevakehad, kuid võime olla päris kindlad, et paljudel neist võiksime näha üht Maalgi ette tulevat atmosfäärinähtust: virmalisi. Nüüd teatavad astronoomid, et nad ongi võib-olla ühe kauge planeedi virmaliste vilkumist näinud.

Joseph Callingham Hollandist Leideni Ülikoolist ja ta kolleegid uurisid läbi hulga vaatlusandmeid, mida oli kogunud Hollandis ja mujalgi põhjapoolses Euroopas tegutsev raadioteleskoopide võrk LOFAR.

LOFARi mitmekümnest raadioteleskoobist üks tegutseb muide Sõrve säärest otse üle mere Lätis Irbenes.

Oma mõningaseks üllatuseks leidsid astronoomid andmete seast ringpolariseeritud kiirguse märke.

See tähendab, et raadiolainete elektri- ja magnetväli olid ilmaruumis levides spiraalselt keerelnud justkui korgitõmbaja ots. Sedasorti ringpolariseeritud laineid saab astronoomide teada tulla ainult planeetidelt.

Kõige põnevamad lained olid seejuures pärit kaksiktähesüsteemist nimega CR Draconis. Süsteem koosneb kahest punasest kääbustähest, mis tiirutavad teineteise ümber meist 65 valgusaasta kaugusel Lohe tähtkujus.

LOFAR oli seda süsteemi seiranud 21 korral, iga kord umbes kaheksa tundi järjest.

Vaadeldud ringpolariseeritud raadiokiirgus meenutas teadlastele väga seda kiirgust, mida on nähtud ka meie päikesesüsteemi suurimal planeedil Jupiteril, kui seal virmalisi sähvib.

Nii oletavadki Callingham ja kaasautorid ajakirjas Astronomy & Astrophysics, et punaste kääbuste ümber tiirutab mõni Jupiteri sugune planeet ja et sellel planeedil esineb ka virmalisi.

Kuid nad ei välista ka võimalust, et kiirgus pärineb siiski ühelt süsteemi tähelt, mis kiiresti pöörleb.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25

Toimetaja: Maarja Merivoo-Parro

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: