Kuuldused pimesoole tarbetusest on liialdatud
Pimesoolest kuuleme tavaliselt siis, kui keegi ütleb, et tal seda enam pole: tekkis põletik ja lõigati ära. Ja tavaliselt palju rohkem ei osatagi lisada. Tegelikult on pimesoolel põnev ajalugu ja oluline roll meie kõigi elus. Seda kõike Tervisemuuseumi värske podcast lahkabki.
Pimesool ehk umbsool on lühike paunake paremal pool alakõhus jämesoole alguses. See on üsna samal kõrgusel püksirihmaga. Pimesoolega on ühenduses kitsas ussjätke ehk ussripik, mis näeb pisut ussikese moodi välja.
Ussripik ongi see osa, mis infektsiooni tekkides põhjustab tugevat valu ja halbade asjaolude kokkusattumisel võib seisund kujuneda ka eluohtlikuks.
Kuidas saada aru, et asi on kahtlane ja tasub igaks juhuks arstilt nõu küsida? Mida põletikuga arsti juures edasi tehakse? Kuidas meditsiin tänaste lahendusteni on jõudnud ning millal toimus ajaloo esimene teadaolevalt õnnestunud pimesooleoperatsioon? Kas astronautidel opereeritakse pimesool enne kosmosemissiooni välja? Mis on pimesoole hiljuti avastatud kõige olulisem funktsioon?
Sellest ja enamastki on juttu Eesti Tervisemuuseumi taskuhäälingus "Sünaps".
Toimetaja: Maarja Merivoo-Parro
Allikas: Eesti Tervisemuuseum