Aafrika ja Aasia leopardid on geneetiliselt väga erinevad

Pool miljonit aastat tagasi kolis väike seltskond leoparde Aafrikast Aasiasse elama. Tänapäeval on nende järeltulijad mahajäänute järeltulijatest geneetilises mõttes selgelt eristunud.

Rahvusvaheline teadlasrühm eesotsas Johanna Paijmansi ja Axel Barlow'ga Saksamaalt Potsdami Ülikoolist väidavad, et Aasia ja Aafrika leopardid erinevad omavahel rohkem kui pruunkaru ja jääkaru.

Paijmans, Barlow ja kolleegid hankisid geenimaterjali loodusmuuseumides talletatavatest säilikutest.

Tavaliselt kasutatakse geeniuuringutes küll värskemat materjali, kuid museaalide tarvitamine võimaldas teadlastel saada geeniinfot ka praeguseks juba hääbunud asurkondadest. Nii jõudsid nad lõppkokkuvõttes terviklikuma ülevaateni.

Nad kirjutavad ajakirjas Current Biology, et alates ajast umbes viis-kuussada tuhat aastat tagasi, mil Aasia leopardide eellased Aafrikast välja rändasid, ei ole leopardkonna kaks haru omavahel peaaegu üldse uuesti segunenud, välja arvatud Lähis-Ida aladel.

Arvestades nende tähniliste kaslaste üsna suurt liikumislembust on selline püsivalt selge eraldatus päris üllatav.

Aasia leopardide seas eristatakse praegu mitut alamliiki. Aafrika leoparde on seni peetud üheks alamliigiks, kuid edasine uuring võib tuua uusi eristusi juurde.

Kuigi leopardi asuala on mõlemas maailmajaos üldpildis endiselt suur, on inimene ta elupaiku väiksemates mastaapides kõvasti hävitanud ja teda loetakse ohustatud liigiks.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25

Toimetaja: Maarja Merivoo-Parro

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: