Tähed on arvatust kangemad tekkima
Tähti on taevas juba omajagu, kuid neid tekib veelgi juurde. Nüüd selgub, et tähed saavad tekkimisega üsna hästi hakkama ka päris keerukates oludes.
Xing Lu Tokyost Jaapani Rahvuslikust Astronoomiaobservatooriumist ja ta kolleegid uurisid Tšiilis Atacama kõrbes asuva raadioteleskoobiga ALMA meie Galaktika keskosa gaasirohkeid piirkondi.
Linnutee ja teiste galaktikate keskmes on peale rohke gaasi, millest võivad tekkida tähed, ka rohkesti ohte, mis võiksid täheteket takistada. Seal on võimsaid magnetvälju, tugevaid loodejõude ja kõrge energiaga osakesi.
Tihedalt on seal ka juba olemasolevaid tähti, mis võivad plahvatada ja keskkonda häirida. See võib omakorda segada uute tähtede teket kokkutõmbuvatest gaasi- ja tolmupilvedest.
Ometi õnnestus Lul ja kolleegidel üles leida enam kui 800 tihedat gaasi- ja tolmupilve, millest suure tõenäosusega võib hakata uusi tähti tekkima.
Mitmekümnest pilvest oli märgata ka gaasi väljavoolu, mis on veelgi otsesem märk, et täheteke võib olla käima läinud.
Lu enda sõnade järgi said nad justkui kuulda väikeste laste vääksumist kohas, kus seda sugugi oodata ei olnud.
Varem tehtud uuringute põhjal on arvatud, et mõne tuhande valgusaasta ulatuses Linnutee keskosast tekib tähti harvemini kui keskmest kaugemal.
Oma avastusest kirjutavad Lu ja kaasautorid lähemalt ja teaduslikumalt ajakirjas The Astrophysical Journal.
Toimetaja: Maarja Merivoo-Parro
Allikas: Vikerraadio