Teadlased mõõtsid kullaterakeste vahelist gravitatsioonitõmmet
Gravitatsioon ehk raskusjõud tõmbab kõiki kehi üksteise poole, ükskõik kui suured või väikesed need kehad ka parajasti on. Mida suuremad on kehad, seda tugevam on nende vahel tõmme, mida väiksemad, seda nõrgem.
Nüüd on Austria teadlased mõõtnud nii pisikeste kehakeste vahel nii pisikest gravitatsioonitõmmet, mida mitte keegi ei ole mitte kunagi varem mõõtnud.
Markus Aspelmeyer Viini Ülikoolist ja ta kolleegid mõõtsid üle, kui tugevat gravitatsioonijõudu avaldab 90-milligrammine kullakerake.
Seesugustest täppismõõtmistest võib kasu olla, et mõista, kuidas sobitub gravitatsioon mikromaalima, kus valitsevad praeguste gravitatsiooniteooriatega vastuolus olevad kvantfüüsika seadused.
Aspelmeyer ja ta kaaslased liigutasid umbes kahe millimeetrise läbimõõduga kullast kuulikest umbes 1,6 millimeetri ulatuses siia-sinna. Teine samasugune kuldkera oli riputatud pisikese niidi otsa.
Esimese kera liikudes tugevnes ja nõrgenes selle gravitatsiooniline mõju teisele kerale, mis hakkas seepeale koos niidiga pendeldama. Seda pendeldamist teadlased siis ülitäpselt mõõtsidki. Mõõtmistulemuste põhjal arvutasid nad välja, kui tugeva raskusvälja esimene kera enda ümber tekitas.
Mõõteseadmed pidid loomulikult olema erakordselt tundlikud. Katse korraldati väikeses Faraday puuris, mis varjestas kuulikesi ja mõõteinstrumente väliste elektriväljade mõju eest.
Katse tegemise ajaks valiti jõuluaegsed öötunnid, mil igasugust mehaanilist vibreerimist levis ümbruskonnas loodetavasti minimaalselt. Ja loomulikult käis kogu mõõtetegevus veel ka vaakumis.
Nii saadigi korralikud tulemused kätte ja nüüd on need ajakirjas Nature ka avaldamist leidnud.
Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25
Toimetaja: Maarja Merivoo-Parro
Allikas: Vikerraadio