Vaala tähevool pärineb meie kunagisest naabergalaktikast

Foto: Jeremy Thomas/Unsplash

Nii nagu ookenis voogab hoovusi, kulgeb Linnutee galaktikas tähevoole. Hiina astronoomid on värskes teadustöös toonud selgust Vaala tähevoolu päritollu.

Tähevool on piklik tähekogum, mis võib pärit olla kunagisest täheparvest, mille loodejõud on lõhkunud ja välja venitanud, või kääbusgalaktikast, mille Linnutee on endasse tõmmanud.

Zhao Gang ja Chang Jiang Hiina Teaduste Akadeemia riiklikust observatooriumist avastasid tähevoolu Vaala tähtkujust alles mõne aasta eest.

Nüüd mudeldasid nad tähevoolu tekke- ja arengulugu ülivõimsal arvutil.

Mudel näitab, kuidas Linnutee rebis lähedasest kääbusgalaktikast aegamööda väliseid kihte küljest ja tõmbas endasse.

Nii kooris ta vaest kääbusgalaktikat nagu sibulat. Algselt umbes 20 miljoni Päikese massiga kääbusgalaktika sai umbes viie miljoni aastaga täielikult lammutatud.

Mudelist ilmnes ka, et lõunataevas Hundi tähtkujus asuv kerakujuline täheparv NGC 5824 pärineb tõenäoliselt samuti sellest samast kääbusgalaktikast.

Linnutee on aegade jooksul pidevalt väiksemaid naabergalaktikaid endasse tõmmanud. Tähevoolude uurimine aitab Linnutee arengulugu paremini tundma õppida, samuti mõista galaktikate kujunemist üleüldse.

Praeguse uuringu tulemused on teadlased avaldanud ajakirjas The Astrophysical Journal.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25

Toimetaja: Maarja Merivoo-Parro

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: