Läbipaistvat puitu saab senisest lihtsamini

Foto: Marianne Krohn/Unsplash

Läbipaistvast puidust saaks teha majale mitte ainult aknad, vaid soovi korral ka seinad ja katusegi. Veel saaks sellest valmistada näiteks puutetundlikke ekraane, loodavad värske uuringu autorid.

Ameerika teadlased on leidnud uue võtte, kuidas teha puu läbipaistvaks. Nad kirjeldavad oma meetodit ajakirjas Science Advances ja väidavad, et see on parem kui senine, ka mitte just ammune meetod

Läbipaistvat puitu loodetakse hakata kasutama näiteks aknaklaasi asemel, sest see on klaasist tugevam, ei lähe mänguhoos löödud pallist nii kergesti katki ja peab klaasist paremini ka sooja.

Kuid seni ei ole läbipaistev puit veel praktilisse kasutusse jõudnud — peamiselt seetõttu, et seda on tülikas valmistada.

Seni on läbipaistvuse saavutamiseks puidust keemiliste vahenditega ligniin eemaldatud. See võtab aga kaua aega ja tekitab rohkesti vedeljäädet.

Nüüd aga on Marylandi Ülikooli teadlased eesotsas Qinqin Xiaga saavutanud läbipaistvuse nii, et on eemaldanud ainult osa ligniini — selle osa, mis puidule värvuse annab.

Selleks töötlesid teadlased puitu kõigepealt vesinikperoksiidiga ja panid ta siis ultraviolettvalguse kätte. Kõlbab muide ka tavaline päikesevalgus, mis ju mõnevõrra ultraviolettkiirgust sisaldab.

Siis puhastati puitu etanooliga ja täideti selle poorid läbipaistva epoksüvaiguga, andmaks materjalile siledust.

Nii saigi läbipaistev puit valmis. Mitte küll päris läbipaistev, aga 90 protsenti valgusest paistis sealt ikkagi läbi.

Saadud materjal oli klaasist nii tugevam kui ka kergem. Seni tehtud läbipaistvast puidust oli ta aga lausa 50 korda tugevam.

Teadlased märgivad, et sellisest läbipaistvast puidust saaks teha majale mitte ainult aknad, vaid soovi korral ka seinad ja katusegi. Aga veel saaks sellest valmistada ehk isegi puutetundlikke ekraane.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25

Toimetaja: Maarja Merivoo-Parro

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: