Hundinuia õietolm teeb vee elavhõbedast puhtaks

Foto: Minupilt.err.ee/Väino Valdmann

Mürgist elavhõbedat on maailma vetes kohati juba nii palju, et mõnikord soovitatakse hoiduda ülemäärasest kala söömisest.

Veepuhastusjaamas võidakse tehastes tekkiv elavhõbedasaaste küll veest kätte saada, kuid see protseduur on aeganõudev ja kallis.

Nüüd on rühm Tšehhi ja Singapuri teadlasi aga pakkunud välja leidliku lahenduse, millega pannakse puhastustööd tegema mõnevõrra ootamatu talitleja: õietolm. On teada, et õietolmuterad imavad elavhõbedat endasse.

Martin Pumera Prahas asuvast Keemia- ja Tehnikaülikoolist ning ta kolleegid tuunisid tolmuteri aga veelgi tõhusamaks. Nad panid iga tolmutera ühele küljele natuke ülipeent plaatinapuru. Katsevette, mis sisaldas 0,2 protsendi jagu elavhõbedat, lisasid teadlased ka vesinikperoksiidi.

Kui nüüd ka plaatinatatud õietolm vette lisati, hakkas vesinikperoksiid plaatinaga reageerima, mispeale moodustus iga tolmutera külge justkui pisike keemiline mootor. Nii saalisid tolmuterad usinalt vett mööda ringi ja imasid muudkui elavhõbedat.

Kahe tunniga olid tolmuterad koristanud vähemalt 80 protsenti vees sisaldunud elavhõbedast.

Tulemus sõltus mõnevõrra sellest, millise taime õietolmuterad vett puhastama pandi. Teadlased tegid katseid nii võilille, lootose, mooni kui ka hundinuia õietolmuga. Kõige tõhusamaks elavhõbeda eemaldajaks osutuski hundinuia õietolm.

Katse käik ja tulemused on põhjalikumalt esitatud ajakirjas Advanced Functional Materials.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25

Toimetaja: Maarja Merivoo-Parro

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: