TÜ teadlased pole Eestis leidnud nn Inglise ega Lõuna-Aafrika koroonatüvesid

Koroonaviirus.
Koroonaviirus. Autor/allikas: Pixabay

Tartu Ülikooli meditsiiniteadlaste projektis KoroGeno-EST-2 tehtud koroonaviiruse täisgenoomide analüüsi tulemusena ei ole siiani leitud Eestis ühtegi niinimetatud Inglise või Lõuna-Aafrika oletatavalt kiiremini levivat koroonaviiruse tüve. See aga ei tähenda, et neid Eestis ei ringleks.

Viimasel kuul on räägitud palju mitme uue ja hüpoteetiliselt veelgi nakkavama SARS-CoV-2 tüve levikust. Suurimat tähelepanu on neist pälvinud nn Lõuna-Aafrika tüvi ja Inglismaa tüvi, mida on seostatud ka kiiremalt kasvanud nakatunute arvuga.

Tartu Ülikooli bio- ja siirdemeditsiini instituudi teadlaste juhtimisel jätkatakse SARS-CoV-2 viiruse täisgenoomi sekveneerimisega ehk projektiga KoroGeno-Est-2, et selgitada välja mujal maailmas potentsiaalselt nakkusohtlikemate tüvede osakaal Eestis uusi nakkusi põhjustavate viiruste seas.

KoroGeno-Est-2 raames on praegu järjestatud 34 SARS-CoV-2 täisgenoomi, mis on pärit novembrist, detsembrist ja jaanuari esimestest päevadest.

Tartu Ülikooli meditsiinilise viroloogia kaasprofessori, projekti KoroGeno-Est-2 juhtivteaduri Radko Avi sõnul ei leitud täisgenoomide analüüsil ühtegi niinimetatud Inglise (genotüüp B.1.1.7) või Lõuna-Aafrika (genotüüp: B.1.351) oletatavalt kiiremini levivat tüve. Samuti ei leitud ühelgi viirusel kiirema levikuga seostatud N501Y mutatsiooni.

"See, et me neid tüvesid ei leidnud, ei tähenda, et neid Eestis üldse ei ringleks. Nad lihtsalt ei sattunud meie valimisse," ütles Avi.

KoroGeno-Est-2 projekti eesmärk on määrata kokku 350 SARS-CoV-2 täisgenoomset järjestust. Projekti meeskonda kuuluvad teadlased Tartu Ülikooli kliinilise meditsiini instituudist, bio- ja siirdemeditsiini instituudist, tehnoloogiainstituudist ja spetsialistid SYNLAB Eesti OÜ-st ning Terviseametist.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: