Eksoplaneet võib sarnaneda veel avastamata planeediga Päikesesüsteemis

Foto: ESA/ATG medialab

Kosmoseteleskoop Hubble on tuvastanud, et ühest kaksiktähesüsteemist juba varem leitud eksoplaneet tiirleb vägagi eriskummalisel orbiidil. Arvatakse, et umbes samasugusel orbiidil võib tiirelda meie oma Päikesesüsteemi hüpoteetiline üheksas planeet.

Uuritud kauge planeet on Jupiteri sarnane gaashiiglane. Tema orbiit on väga piklik ja asetseb tähesüsteemi põhitasandi suhtes kaldu, kaldenurgaga 21 kraadi. Põhitasandi näitab kätte tähti ümbritsev tolmuketas.

Planeet liigub oma kaksiktähtedest väga kaugel, keskmiselt 738 korda kaugemal kui Maa Päikesest ja 25 korda kaugemal kui Neptuun Päikesest. Tiiruks ümber oma tähtede kulub tal üle 3000 aasta.

Varem on teadlased pannud meie Päikesesüsteemi Neptuuni-taguste kehade liikumises tähele märke, mille järgi Päikesesüsteemi äärealadel võiks tiirelda enam-vähem samasuguste tunnustega orbiidil seni avastamata planeet. Hubble'iga tehtud vaatlused annavad nüüd tõendust, et niisugusel orbiidil võib tõepoolest planeet tiirelda.

Vaadeldud kaksiktähe ja planeedi süsteem on teadlaste hinnangul ainult 15 miljoni aasta vanune. See osutab, et ka Päikesesüsteemi hüpoteetiline üheksas planeet võib olla tekkinud juba Päikesesüsteemi varajases nooruses.

Uuritud planeet ja ta tähed asuvad meist 336 valgusaasta kaugusel Lõunaristi tähtkujus. Planeet on meie Jupiterist umbes 11 korda suurema massiga, astronoomidele tuntud tähe- ja numbrikombinatsiooni HD 106906 b all ja avastatud juba aastal 2013. Orbiiti õnnestus teadlastel Hubble'i abiga mõõta siiski alles äsja.

Meiji Nguyen Ameerika Ühendriikidest Berkeley California Ülikoolist kirjutab uuringust koos kaasautoritega ajakirjas The Astronomical Journal.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.35.

Toimetaja: Indrek Ojamets

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: