Darwin oli saareputukate lennuvõimetust seletades õigel teel

Foto: Armin Cifuentes/Creative Commons

Paljud putukad suudavad lennata, kuid kaugeltki mitte kõik. Mõnedel putukatel on esivanemad olnud küll lendajad, kuid vahepealsete põlvkondade evolutsioonis on lennuvõime kaotsi läinud.

Paljudel lõunapoolkera lõunapoolsematel ookeanisaartel on asi jõudnud koguni nii kaugele, et peaaegu ükski seal elav putukaliik ei suuda lennata. Ka näiteks kärbsed või liblikad, kes muidu on ju lendamise alal suured meistrid, esinevad neil saartel jalakäija rollis.

Nähtusele pakkus seletuse välja juba suur loodusteadlane ja evolutsiooniteooria rajaja Charles Darwin, kuid teised teadlased on tema seletust pidanud tihtipeale pisut eriskummaliseks ja väheusutavaks.

Darwin väitis nimelt, et neil ookeanituulte meelevallas olevatel väikestel saartel on maad mööda ronivatel putukatel õhus lendajate ees see lihtlabane eelis, et tuul ei kanna neid nii kergesti merele.

Mõttekäik on siin klassikaliselt darwinistlik: lenneldes merele pillutatud putukad tõenäoliselt hukkusid ega saanud enam järglasi. Neil liigikaaslastel, kellel lennuvõime või -tahe oli nõrgem, oli järglaste andmisel seega teatav eelis. Et need saared on tihtilugu tõepoolest tuulised, siis võis see eelis olla ka päris tuntav.

Miks Darwini seletus aja jooksul nii palju vastustajaid on leidnud, võib tunduda natuke arusaamatugi. Kuid nüüd on rühm teadlasi teinud tubilt uurimistööd ja tulnud välja senisest palju tugevamalt põhjendatud argumentatsiooniga, mis osutab, et Darwinil oli ses küsimuses tõepoolest tuline, et mitte öelda tuuline õigus.

Rachel Leihy ja Steven Chown Austraaliast Monashi Ülikoolist uurisid läbi suurel hulgal andmeid lähisantarktlilistel, aga ka arktilistel meresaartel elavate putukaliikide kohta. Nad püüdsid nende andmetega kokku sobitada saareputukate lennuvõime või -võimetuse kõikvõimalikke seletusi.

Nüüd kirjutavad nad Kuningliku Seltsi toimetistes, et Charles Darwini tuuleteooria tundub tõele kõige lähemal olevat. Tänapäevaste arusaamade järgi tuleb tunnistada, et päris täistabamust suurkuju siiski ei saavutanud.

Moodsas kõnepruugis öeldes on tuulistes oludes lendamine putukatele energeetiliselt kulukas. Seetõttu ei tasu putukail lendamisaparaadi ehk tiibade ja lihaste ülalpidamisse investeerida, vabanenud ressursi suunavad nad aga reproduktsiooni ehk paljunemisse.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.35.

Toimetaja: Maarja Merivoo-Parro

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: