USA-s kasvab jõudsalt sotsiaalmeediast viljatusravi rohtude soetamine

1978. aastast kuni 2018. aastani on maailmas kunstliku viljastamise teel sündinud rohkem kui 8 miljonit inimest
1978. aastast kuni 2018. aastani on maailmas kunstliku viljastamise teel sündinud rohkem kui 8 miljonit inimest

Ameerika Ühendriikides on viljatusraviga seotud ravimid kallid ja USA tervishoiusüsteem ei taga ravi kõigile, kellel seda vaja oleks. Seetõttu on jõudsalt kasvanud kunstliku viljastamisega seotud ravimite müük just sotsiaalmeedia platvormidel, näiteks Instagramis või Redditis. Eestlased internetist ravimeid ostma ei kipu.

Mitmed viljatusprobleemidega USA inimesed on pöördunud abi otsimiseks foorumitesse ja sotsiaalmeediasse. Kuigi vahetevahel võidakse internetis müüa tundmatu päritoluga ravimeid, on tihtipeale kehavälise viljastamise protsessi läbinud inimesed annetanud teistele oma järele jäänud ravimeid. Samas pole isegi siis ravimite tarvitamine riskivaba, sest kindla ravimi peab patsiendile määrama ikkagi arst.

USA-s ravikindlustatakse kõigest 13 osariigis kehavälist viljastamist. Isegi kui patsientidel on olemas ravikindlustus, võib juhtuda, et ravimid peab patsient ikka omast taskust tasuma ja kokku võivad need maksma minna 5000 dollarit ühe viljastamise korra jaoks. Alati ei pruugi viljastumine õnnestuda, ning protseduuri peaks kordama.

USA toidu- ja ravimiameti pressiesindaja ütles väljaandele Insider, et petturitest internetiapteekide või veebisaitide tooted võivad olla võltsitud, saastunud, aegunud või muul viisil ebaturvalised. Ühtlasi võib naabrilt või Instagramist hangitud ravim olla valesti säilitatud.

Kehavälise viljastamise ehk katseklaasi viljastamise (IVF) korral eemaldavad arstid munarakud munasarjadest, et neid laboris viljastada, misjärel arstid asetavad embrüo emakasse. Kui kõik läheb hästi, on oodata uut ilmakodanikku, kui ei lähe peaks protsessi kordama. Enne munaraku emakast eemaldamist ongi vaja võtta mõningaid ravimeid, mis mõjutavad munasarjas munaraku tootmist. Kui tavaliselt eraldub munasarjast üks munarakk kuu jooksul, siis kunstliku viljastamise puhul stimuleeritakse munasarju nii, et sealt eraldub mitmeid munarakke, tavaliselt 7–10 rakku. Just kehavälise viljastamise ettevalmistamise jaoks on vaja võtta ravimeid. Eestis sünnib aastas IVF-i abiga rohkem kui 600 last.

Katseklaasiviljastamise protsessid. Autor/allikas: Wikimedia Commons (CC BY 3.0)

Inseminatsioon (IUI) on ka kunstliku viljastamise protseduur, mille käigus süstitakse eelneval seemnevedeliku töötlusel eraldatud parima kvaliteediga seemnerakud peene kateetri abil emakaõõnde. IUI tehakse nii loomuliku menstruaaltsükli ajal kui ka stimuleeritud ovulatsiooniga kombineerides.  

Ida-Tallinna Keskhaigla viljatusravikeskuse juhataja Tiina Loog ütles Novaatorile, et Eestis üldiselt inimesed interneti teel viljatusravi ravimeid endale ei soeta. "Kümmekond aastat tagasi üks patsient oli, kes Facebooki või ma ei tea, mis kaudu ostis, paraku puudus nendel mõju. Vähemasti minu pikas praktikas on see olnud ainuke juhus ja see oli tõesti väga ammu," ütles Loog.

Kuivõrd Eestis on hästi toimiv viljatusravi süsteem, mida haigekassa rahastab, siis ravi vajavad inimesed seda omast taskust kinni maksma ei pea.

Eestis rahastab haigekassa viljatusravi alla 41-aastastele naistele, ka on ravimid tagatud naistele 100-protsendilise soodustusega. "Sellel on ka põhjus, üle 40-aastastele on ravi tulemuslikkus niivõrd väike, et see ei õigusta end," täpsustas Loog.

Eesti viljatusravi süsteem on üsna väheste piirangutega. Loog ütles, et näiteks Soomes ja muudes riikides on teatud piirangud neile inimestele, kellel on ühiseid lapsi. "Võib olla ka neli last ja kui soovite viiendat ning oled alla 41 aasta vanune, siis on seda võimalik haigekassaga teha," ütles ta.

Inseminatsiooni (IUI) toetab haigekassa kuus korda. Katseklaasiviljastamise ehk kehavälise viljastamise (IVF) puhul numbrilist piirangut ei ole.

Loogi sõnul on Eestis viljatusravi süsteem väga heal tasemel. "Teist sellist süsteemi ma maailmas ei tea, kus oleks viljatusravi nii hästi riigi poolt toetatud," ütles ta.  

Maailma esimene kunstliku viljastamise teel sündinud laps nägi ilmavalgust 1978. aastal. 1978. aastast kuni 2018. aastani on maailmas kunstliku viljastamise teel sündinud rohkem kui 8 miljonit inimest. Ülemaailmne viljatusraviga seotud tööstus on väärt rohkem kui 15 miljardit dollarit.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: