Tõsisem kliimamuutus tooks jaaguaridele näguripäevi

Foto: CC BY-SA 4.0

Jaaguar, see Uue Maailma suurim kaslane talub raskeid olusid üsna hästi, kuid kui põud ja liigvesi peaksid kliimamuutuse toimel liiga sageli ette tulema hakkama, siis võib loomakese tähniline käpake ka üsna kehvasti käia.

Jaaguaride asuala on kunagisega võrreldes märgatavalt kahanenud ja killustunud, kuid jaaguari ei arvata veel siiski ohustatud, vaid üksnes ohulähedaste liikide hulka.

Kerrie Mengersen ja Kevin Burrage Austraaliast Queenslandi Tehnikaülikoolist püüdsid koos kolleegidega aimu saada, mis võib jaaguare muutuvas kliimas ees oodata.

Nad kogusid jaaguaride seisukorra kohta teavet nelja aasta eest Peruu Amasoonias asuvale Pacaya Samiria looduskaitsealale tehtud ekspeditsioonil. Samuti kasutasid nad hiljutise jaaguariloenduse andmeid, mis olid hangitud rajakaamerasalvestiste ja väljaheiteleidude põhjal.

Seejärel koostasid nad arvutimudeli, kuhu panid sisse nii võimalikud kliimamuutuse stsenaariumid kui ka jaaguaride ja nende saakloomade eluolu ja käitumist kirjeldava info.

Nüüd kirjutavad nad ajakirjas Ecology and Evolution, et jaaguaride pikaajaline toimetulek võib mõnede kliimastsenaariumide puhul osutuda keeruliseks.

Jaaguarid tulevad küll üsna kenasti toime ka äärmusliku põua või ulatusliku üleujutusega, kuid kui neid raskeid olusid hakkab kliima muutudes tihedamalt ette tulema, siis läheb lugu tõsisemaks.

Kõige hullemal juhul, kui saakloomade arvukus jääb pikemaks ajaks väikeseks, siis võib kolmekümne aasta pärast olla Peruus alles ainult kümmekond jaaguari.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.35.

Toimetaja: Indrek Ojamets

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: