Youtube'i modereerimine käib üle jõu nii masinatele kui ka inimestele

Youtube'i modereerimise kvaliteet on viimasel ajal kõvasti alla käinud
Youtube'i modereerimise kvaliteet on viimasel ajal kõvasti alla käinud Autor/allikas: Szabo Viktor/Unsplash

Youtube'i tehisintellekt tsenseeris suvel alusetult igat teist videot. Mitmed inimestest moderaatorid kannatavad aga jälkide videote vaatamise tõttu õudusunenägude ja posttraumaatilise stressihäire käes, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Horvaat Antonio Rodici Youtube'i kanalil on üle 700 000 registreerinud kasutaja ja tema kommentaare on kolme tegutsemisaasta jooksul vaadanud 275 miljonit külastajat. Antonio kommenteerib malemänge. Videokommentaare on kogunenud üle 1800. Viisakalt suhtleva Antonio materjali kohta polnud seni tehtud ainsamatki etteheidet, kuni saabus päev keset lõppenud suve.

Youtube'i sisu valvav moderaator kõrvaldas kanalist suurmeister Hikaru Nakamura mängu käsitleva kommentaari. Süüks pandi teenuse reeglite rikkumist. Kommentaaris kostuvat rassismi õhutav sõnum. Räägitakse valgete paremusest, mustade tapmisest ja lõplikust võidust.

Maailm on muutunud rabedaks. Kõik on natukene närvilisemad. Tonti nähakse igal pool. Sellest tulenevalt kasvab inimlike vigade risk. Umbes sellised oleksid oodatud selgitused. Neis on terakene tõtt, kui vaid videomaterjali valvavaks moderaatoriks poleks tehisintellekt.

Augustis avaldatud Youtube lubatu ja keelatu filtreerimise ülevaatest selgus uus rekord. Kolme kuuga oli sellesse üles laetud materjalist tsenseeritud 11,4 miljonit videot. Jagades blokeeritud materjali koguse 90 päeva peale, saab aimu teenuse külastajate vaimse tervise kaitseks tehtava vajaliku töö mahust. Kõik avaldamisele suunatud materjal tuleb läbi vaadata ja ka kuulata. Töö vajaks armee jagu inimesi. Tehisintellekti arendamise esirinda kuuluv ettevõte pani tehisintellekti tegema inimeste tööd.

Tulemus pole just kiita, kui isegi malemängust ei saada aru ja keskendutakse nuppude värvile, mida osatakse seejärel ekslikult tõlgendada. Keelustatavate vägivaldsete ja nilbete videote seas on kindlasti nii mõnigi süütu valel põhjusel tabuks kuulutatu, nagu juhtus Antonio puhul. Antud ajavahemikus olevat esitatud 160 000 protesti, milledest Youtube'i komisjon rahuldas ligemale pooled apellatsioonid ja pani videod rahvale vaatamiseks uuesti välja.

Toodud arvudes peitub murettekitav sõnum. Nimelt oli kanal seni rahuldanud kõigest iga neljanda protesti, mis viitab modereerimise kvaliteedile, õigemini selle langusele. Suvise räpasema meediasisu filtreerimise rekordiga püstitati ka valeotsuste rekord.

Süüdi olevat tehisintellekt, sest Covid-epideemia tõttu ei saanud inimesi tööle kutsuda. Neid pandigi asendama tehisintellekt. Tehismõistus nagu oskaks malet mängida, aga samas ei tunne ekraanil kohates mängu ära. Firma esindajad lubasid vigu vähendada ja inimesed tagasi tuua. Kuidas nad seda teevad, jäeti lahtiseks, sest emaettevõte jätkab kodus tööd tegemist kuni järgmise suveni. Vastiku sisuga ainese kodus vaatamine võib lõppeda suure pahandusega.

Analoogne probleem esineb paljudel digitaalset informatsiooni vahendavatel platvormidel. Youtube'i kõrval on teine suure koormusega filtripidaja on Facebook. Firma pidi tasuma kevadel mitmele nn sisu moderaatorile hüvitisena kokku 52 miljonit dollarit. Firma töötajatel oli inimeste tülgastava palega pikaajalise kokkupuute tulemusel tekkinud vaimne häire.

Nüüd on tervise kahjude hüvitamise järg Youtube'i käes. Isegi kui video läbivaatamise mahtu piiratakse, olevat pooleteise aastane töö tekitanud töötajas depressiooni koos posttraumaatilise stressihäirega. Sümptomite seas loetletakse magamatust, mida pikivad õudusunenäod. Kannatanu lebab tihti unetult ja ka siis hakkavad meeltes keerlema varem nähtud jälgid stseenid. Massitulistamise hirmu ja paanikahoogude tõttu ei saavat ta viibida rahvarohketes kohtades. Vaimse tervise häire tõttu on ta muust maailmast isoleerunud ja kaotanud sõpru.

Olukorra ebaõigluse tõttu kannatanu pöördus lahenduse leidmiseks California osariigi kohtusse, süüdistades tööandjat tervist ohustavates töötingimustes. Ta soovib saada ravitoetust, kahju hüvitamist ja töötajate vaimse tervise kaitsmiseks firmas vastav programmi loomist.

Oleme ainukesed videoid valmistavad loomad. Sellest järelduvale toetudes peame end kõige paremaks loomaks. Võib-olla olemegi illusioonimeistritena kõige edukamad, luues endast taolise arvamuse ja valmistades filme, mille sisu on sedavõrd ohtlik, et selle käsitlemisega ei saa hakkama masinad ega inimene. Kirsiks koogil saame Isegi malemängus masinatelt lutti.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: "Portaal"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: