Hiidplaneet on tuline kui täht

WASP-189b on ekspolaneet, mis tiirelb ümber tähe HD 133112.
WASP-189b on ekspolaneet, mis tiirelb ümber tähe HD 133112. Autor/allikas: ESA

Euroopa Kosmoseagentuuri kosmoseteleskoop Cheops on mõõtnud senisest palju täpsemini üle ühe erakordselt kuuma hiidplaneedi suuruse ja temperatuuri.

Eksoplaneet WASP-189b on tuntud planeetide seas üks kuumemaid. Ta on Jupiterist 1,6 korda suurem, kuid tiirleb oma tähele 20 korda lähemal kui Maa Päikesele.

Cheopsi mõõtmiste järgi on temperatuur planeedi päevapoolsel pinnal umbes 3200 °C. Sellises kuumuses aurustuvad ka kivid ja metallid. Leidub tähtigi, näiteks punaste kääbustähtede seas, mis on sest planeedist isegi jahedamad, selgelt alla 3000 °C. Võrdluseks, Päikese pinnatemperatuur on ligikaudu 6000 °C.

Planeedi WASP-189b täht, mille nimi on mõistagi lihtsalt WASP-189, on aga Päikesest veel omakorda umbes 2000 °C kuumem ja on seetõttu sinakat värvi. Mõõtmistest selgus ka, et planeet tiirleb tähe ümber mööda üsna kummalist orbiiti, nii et möödub tähest pooluste juurest väga lähedalt.

Ka täht ise pakkus astronoomidele paraja üllatuse. Selgub, et ta pöörleb nii kiiresti, et ei ole kujult enam päris kera, vaid on läinud kergelt loperguseks. Seetõttu on ta pind ekvaatori kandis jahedam kui pooluste kandis, ja poolused säravad ka heledamalt kui ekvaator.

Kosmoseteleskoop Cheops saadeti orbiidile möödunud aasta detsembris. Ta tiirleb Maast umbes 700 kilomeetri kõrgusel.

Ta ülesandeks ongi vaadelda meile suhteliselt lähedal asuvaid tähti, mille juurest on juba planeete avastatud, ja püüda äärmiselt täpsete vaatluste põhjal planeetide kohta senisest rohkemat teada saada. Planeediinfo saab ta kätte niinimetatud transiidimeetodil ehk jälgides muutusi tähe valguses, kui planeet Maalt vaadates tähe eest läbi liigub.

Nimi Cheops on segu ingliskeelsetest sõnadest Characterising Exoplanet Satellite ehk eksoplaneete kirjeldav satellit.

Planeet WASP-189b ja tema täht asuvad meist 326 valgusaasta kaugusel Kaalude tähtkujus. Planeet avastati kahe aasta eest.

Monika Lendl Šveitsist Genfi Ülikoolist ja ta kolleegid kirjutavad planeediuuringust ajakirjas Astronomy & Astrophysics.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.35.

Toimetaja: Indrek Ojamets

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: